View Single Post
  #2  
Vechi 22.11.2009, 15:29:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Aici unde stau e foarte greu sa gasesti un preot care sa te primeasca la spovedit ( am cautat si am ramas uimita cind mi-au spus ca nu toti dintre ei pot sa primeasca oameni la spovedanie). Si bisericile sint inchise in cursul saptaminii , sint deschise doar in anumite zile la anumite ore cind se tine liturghie si atunci sa apuci sa poti sa-l prinzi pe parinte ori inainte de liturghie ori dupa sa poti vorbii cu el.

Deci doresc sa ma spovedesc,si trebuie sa caut si sa astept zile pina pot sa prind un preot sa ma spovedesc. Dar altadata mi-e greu sa port in suflet ce am gresit si vreau sa ma spovedesc la DUmnezeu si sa ma caiesc pentru ce am facut ca de multe ori poti gresii fara sa vrei si apoi iti pare rau.

Ce se poate face, cum se procedeaza?
Dacă lupta cu patimile e grea, fructul ei e o pace nespusă. Îți înțeleg dorința ta și ea este firească , pentru că îți dorești această pace și liniște lăuntrică. Dumnezeu îți va deschide negreșit calea Sa , pentru că tu îți dorești cu adevărat îndreptarea . Sunt situații în care , în afara voinței noastre, nu putem să ne mărturisim atât de des prin Sfânta Spovedanie, dar avem arma de nebiruit ce stă la îndemâna tuturor , RUGACIUNEA. . Îndelunga rugăciune , spusă sau citită cu dragoste și convingere , ne menține Pacea cu Dumnezeu, pentru că ea Rugăciunea, nu este doar de cerere, ci, și mai ales de recunoaștere a neputințelor și păcatelor noastre, a ticăloșiei din noi, a celor săvârșite fie și fără voia noastră. Deci draga mea, rugăciunea te va ajuta să menții puntea , legătura dintre ultima și următoarea Mărturisire făcută prin Sf. Spovedanie . Dumnezeu le rânduiește pe toate , și mai ales pentru cei ce-L cunosc și-L iubesc cu adevărat . Cât purtăm acest trup neputincios , nu putem să fim fără păcat, nici să viețuim fără durere. Și iar , după o mângâiere, vine ispita , pentru ca omul să nu se mândrească de fapta sa cea bună. Te rog să nu uiți că cel ce se așează la rugăciune pune capăt păcatului , iar cel ce pune capăt rugăciunii începe a păcătui. Tot ce va voi să facă un credincios , doar cu rugăciunea poate face. Multă nădejde ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote