View Single Post
  #7  
Vechi 17.11.2008, 22:30:33
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In fata lui Dumnezeu e importanta inima. Noi ne oprim doar la lucruri care ne sar in vedere. Pentru Dumnezeu exista un alt mod de "a sari in vedere". Evident ca ar fi de dorit ca omul sa nu aibe tatuaje. Dar daca are si regreta ca le are, doar pentru ca nu mai este placut unui om, nu-i mare castig. Daca am reusi sa coboram in noi, am vedea ca sunt multe lucruri nesterse si, cu adevarat neplacute lui Dumnezeu.

Cat priveste intrebarea Dianei, este clar ca nu au pacatuit de vreme ce au purtat cat au fost copii ceea ce li s-a daruit. Astazi, cand omul nu mai vede decat la suprafata, fetele apeleaza la diverse metode de a bucura acest ochi. Depinde cui te adresezi. Unul care are o vedere curata, isi doreste si altceva, nu doar o pereche de cercei ce impodobesc pe cineva.

Sa fim cu luare aminte, Dumnezeu priveste in adanc, nu la suparafata.
Costel,trupul nostru a fost creat pentru a fi templu al Duhului Sfant.Spune-mi te rog daca ai vazut tu o calugarita cu cercei sau un monah dat cu gel.Parintele Amfilohie Branza spunea ca in Imparatia Cerurilor nu intram tunsi,rasi sau frezati,ci cu sila,silindu-ne mereu sa ne lepadam de tot ce este vremelnic si stricacios.Sa ma ierti daca par un pic dur,ceea ce vreau sa precizez este ca Dumnezeu vrea sa avem un trup si un suflet curat.Sa va spun a povestioara:Odata niste fete,adolescente s-au dus la un staret sa cera sfat.Au urcat ele acolo la chilia sa si au inceput sa-i cera sfaturi despre cum sa se apropie de Dumnezeu.Staretul s-a uitat le ele mirat si a zis:In primul rand sa stiti ca nu se cuvine sa veniti aici imbracate asa,mai pe jumate,cu pantofii aceia ascutiti,care par ca niste copite de tap.Impodobite si vopsite pe fata ca niste manechini.Cand au auzit asa s-au suparat si au plecat.Pacatul e pacat,fie expus la suprafata sau inauntru,Doamne ajuta!
Reply With Quote