Subiect: nunta crestina
View Single Post
  #128  
Vechi 12.09.2011, 15:20:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
am si eu nevoie de un sfat, o parere.
v-am povestit ca mi-am cumparat rochita de mireasa la "mana a doua", adica a mai fost purtata inaintea mea de cineva (nu stiu cine).
recent m-a sfatuit o prietena ca ar fi bine s-o duc la parintele s-o sfintesc inainte s-o port.

voi ce ziceti? este necesar sa fac acest lucru? sau este doar o superstitie careia nu ar trebui sa-i dau importanta?

multumesc
In Biserica Ortodoxa exista rugaciuni de sfintire a obiectelor: a crucii, a troitelor, a icoanelor, a clopotelor, precum si rugaciuni de sfintire a locului:a bisericii, a casei(sfestanie), precum si a alimentelor(de fapt, e mai mult o rugaciune de binecuvantare). Rugaciuni de sfintire a hainelor, a bijuterilor(cercei, bratari, inele) nu exista!
Asadar, un preot care se va tine de randuiala, iti va spune lucrul acesta.altul care vrea sa dea bine in ochii oamenilor, pe motivul"la noi se poate orice" probabil iti va incropi una.Dar astfel de rugaciune nu exista in Molitfelnic.
Stai linistita, nu e nevoie sa faci vreo rugaciune ptr rochie.E suficient s-o cureti si ...poarta-o sanatoasa!
Nu haina e cea care asigura stabilitatea si trainicia casniciei ci Hristos, si viata traita dupa poruncile lui.
Si ca totul sa mearga bine, intariri sfanta Taina a Cununiei cu spovedania si impartasania voastra, si daca se poate si cu a parintilor si a nasilor.
In rest, sa auzim numai de bine! si nu bagati toate superstitiile tuturor in seama!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote