View Single Post
  #153  
Vechi 29.07.2010, 19:41:03
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Am vazut si eu "Tarul", "Quo vadis" si "Iisus din Nazareth". Mi-au placut toate, dar "Tarul" a fost superb din punct de vedere al invataturilor. Actorul din Ostrov il joaca pe tar in acest film, dar ceal mai mult mi-a placut personajul monahului Filip, e un film superb si-l recomand tuturor. Din "Quo vadis" (versiunea noua) nu am vazut foarte mult dar mi-a placut, este foarte bine realizat, iar scenele de persecutia par foarte reale. Cat despre "Iisus din Nazareth" (regia lui Franco Zefirelli), actorii sunt alesi pe spranceana, iar majoritatea interpretarilor sunt bune, cu mici exceptii (de exemplu: Maica Domnului nu a avut dureri la nastere, iar in film a avut, sau confunda talharul de pe crucea din dreapta cu cel din stanga, sau scrierea lui Iisus cu un singur i, cam astea), sar mi-a placut filmul mai ales datorita personajelor foarte reprezentative.

Apropo de Iisus cu un singur i. Am citit undeva, cred ca la Parintele Ilie Cleopa (dar nu mai stiu sigur), sau la Parintele Nicodim Mandita in"rugaciunea lui Iisus, nu mai stiu exact, in fine, una din ele. Am citit ca:

Isus = mantuitor vremelnic: ex: Isus din Iesirea, care a condus poporul la Pamantul Fagaduintei, dupa moartea lui Moise, sau Isus Sirah, care lumineaza poporul prin intelepciunea sa;
poate insemna si asin (magar), dar asta am auzit de altundeva, nu din vreuna din aceste doua carti.

Iisus = Mantuitor vesnic, asa se explica faptul ca numai Mantuitorul poarta acest nume.

Mi-am permis sa dau o interpretare a numelui Isus pentru eretici, in legatura cu mantuitor vremelnic. Pentru ei "Isus" este un mantuitor vremelnic, pentru ca lor doar li se pare ca se mantuiesc, iar dupa ce mor, vai de sufletul lor.
Reply With Quote