View Single Post
  #9  
Vechi 14.04.2011, 20:46:04
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am Îndreptarul pentru Spovedanie scris de Protosinghel Nicodim Măndiță. Dintre toate cele studiate, acesta mi s-a părut cel mai detaliat. Îl găsiți și pe pagina mea de profil (la rubrica comentarii), notat de la 1 la 6 (de la început, la sfârșit):

http://www.crestinortodox.ro/comunit...=LrinaGeorgeta

Cine dorește tot fișierul doc., îmi poate lăsa prin mesaj privat adresa de e-mail unde il pot trimite. Îndreptarul pentru spovedanie cuprinde toată lista de păcate, dacă pot să spun așa, însă el trebuie folosit doar ca ghid pentru mărturisirea noastră. Lista de păcate, chiar dacă este notată acolo detaliu cu detaliu, nu trebuie copiată mot-à-mot, ci modificată în funcție de felul fiecăruia de a fi, de a se exprima. Prin aceasta suntem deosebiți - suntem unici și păcatele noastre deși au aceeași esență, sunt și ele diferite, astfel că ne putem exprima în felul nostru. De asemenea, Îndreptarul pentru Spovedanie oferă siguranță în cazul celor care își uită păcatele. Toate scrierile încluse sunt destinate pentru a ne aduce aminte de cele făcute și gândite. Grijă mare la interpretarea lor... uneori este necesară căutarea unor sensuri. O ultimă remarcă ar fi aceea că fiind vorba de o listă întreagă, este valabilă atât pentru mireni, cât și pentru călugări. De aceea, e bine să se ceară sfatul preotului duhovnic pentru buna folosință și interpretare a sa.

Last edited by lrina Georgeta; 14.04.2011 at 20:50:22.
Reply With Quote