View Single Post
  #3  
Vechi 15.01.2013, 13:51:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sf Nicolae Cabasila explica "Intreit Sfanta Cantare":

"Sfant", repetat de trei ori, este strigatul ingerilor, iar cuvintele "tare" si "fara de moarte" sunt opera fericitului David (Ps 41:3). Adunarea si combinarea acestor doua, adaugarea cererii "Indura-Te de noi", de biserica, de adunarea celor care cunosc si proclama misterul Treimii in Unitate a fost necesara ca sa se arate, pe de o parte, corelatia dintre Vechiul si Noul Testament, iar pe de alta ca ingerii si oamenii au devenit o singura Biserica, un singur cor, pentru manifestarea lui Cristos, Care este in Cer si pe pamant. De aceea si cantam acest imn dupa intratul cu Evanghelia, ca sa proclamam venirea lui Cristos printre noi, asezarea noastra intre ingeri si alinierea la corurile lor.
Multumim pentru informatii Domnule Mihnea Dragomir.
De asemnea si Sfantul Vasile cel mare in Comentariu la Isaia are explicatii duhovnicesti profunde cu privire la intreita cantare serafimica... pe care am preluatt-o si noi in Sfanta Litrughie cand asemnea ingerilor si impreuna cu ei adoram Sfanta Treime, preacinstim pe Nascatoarea de Dumnezeu si cinstim sfintii, ingerii...

Problema pe care am dorit sa o subliniez este ca in anumite carti de cult ortodoxe recente lipseste verbul a fi din nefericire, din cantarea de lauda serafimica si liturgica. Sunt de parere ca aceasta eroare de traducere nu trebuie sa se propage, intrucat se pierde sensul cantarii de slava care subliniaza ca Sfanta Tremie ESTE sfanta.
In traducerile VT folosite de BO, se pastreaza verbul a fi la Isaia 6,3.

Din nefericire am observat ca in traducerile latine ale VT si la Isaia 6,3 lipseste verbul a fi, precum si in misa roman-catolica cantarea respectiva sa face fara verbul a fi. Poate dvs aveti mai multe informatii despre istoricul acestei situatii...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote