Subiect: Cruce - ritual
View Single Post
  #17  
Vechi 11.09.2009, 05:08:08
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Crucea desenata este ruseasca si are o profunda invatatura Dogmatica. Liniile orizontale simbolizeaza cele doua naturi ale lui Hristos, iar cea oblica aminteste de judecata de pe Cruce a Mantuitorului cand talharul de-a dreapta se mantuieste, de aceea varful din stanga priviorului este in sus.
Sa traiesti! La inceput m'am gandit doar la litere, insa nu si la linii!

Am tot cautat si am mai gasit cateva lucruri interesante.

Asta e luat de pe wikipedia:


Still another explanation of the slanted crossbar would suggest the Cross Saltire, as tradition holds that the Apostle St. Andrew introduced Christianity to lands north and west of the Black Sea: today's Romania, Moldova, Belarus, Russia, and Ukraine.


Aici de pe altermedia:

Brațele Crucii au și ele o semnificație aparte. Cel orizontal arată că jertfa Mîntuitorului se răsfrînge asupra întregii creații, restabilește armonia dintre om și creație. Brațul cel vertical arată actul de refacere a legăturii dintre Dumnezeu și om, dintre ceresc și pămîntesc, arată posibilitatea de îndumnezeire a omului. Omul nu mai este un “animal rațional”, ci un “animal îndumnezeit” – după cum afirmă P. Nellas.

Dar inca ma framanta acel K si T!

Edit: acum ca m'am uitat "mai bine", vad si acest K si la picioarele lui Hristos, in partea dreapta a craniilor lui Adam si Eva!

Last edited by Antoni0; 11.09.2009 at 05:11:15.
Reply With Quote