View Single Post
  #1  
Vechi 19.06.2007, 19:19:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Porunca a 2-a din decalog spune :sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insutias dori mai multe pareri asupra a ce implica aceasta porunca.
De multe ori noi ,cind ne cunoastem mai bine, nu ne prea iubim pe noi insine ,cind vedem ca nu facem voia lui DUMNEZEU ,cind ne vedem lenesi sau imprastiati la rugaciune,....etc.deci DACA NU NE PREA IUBIM PE NOI TOTDEAUNA ,ATUNCI CIT TREBUIE SA-L IUBIM PE APROAPELE NOSTRU!?
IUBIREA ESTE DE DOUA FELURI FATA DE NOI INSINE,MATERIALA,adica dorim sa avem de toate cele materiale ,tot confortul acestei vieti, si iubirea spirituala ,DUHOVNICEASCA;pe asta ,daca ne vedem mai saraci spiritual ,inseamna ca nici pe aproapele nu-l putem iubi prea mult. Deci DUMNEZEU ,ma gindesc ,ca nici nu ne cere prea mult,asa cel putin sint tentata sa cred.
iUBIREA DE APROAPELE ma duce la intrebarea CINE ESTE APROAPELE MEU?,si gasesc rasp.in pilda SAMARINEANULUI MILOSTIV;de aci reiese ca trecatorul de pe cale,oricare ar fi el si indiferent de credinta lui religioasa este aproapele meu.Deci si cei care imi sint DUSMANI.IUBIREA DE DUSMANI ESTE CEA MAI GREA PORUNCA SE ZICE .SFINTUL SILUAN ATONITUL scrie:cel ce are puterea sa-si iubeasca vrasmasii,IL cunoaste pe Domnul nostru,IISUS HRISTIS,induh si in adevar.Cel care insa nu o are dainuie inca in ghearele mortii,iar dragostea lui Dumnezeu nu sunt cu adevarat in chip deplin ,impreuna cu el"A m reprodus acest citat care ne arta cit de importanta este dragostea pentru vrasmasi si ce inseamna neindeplinirea acestei a doua porunci din decalog.
Dar problema care se mai ridica este: CINE ESTE DUSMANUL NOSTRU ,IN SENS RESTRINS DAR SI INTR-UN SENS MAI LARG CA SA STIM PE CINE TRE SA IUBIM.CARE NE SINT VRASMASII DECI.SE POT CLASIFICA IN 1. VRASMASI AI FIECARUIA DINTRE NOI 2. VRASMASI AI FAMILIEI NOASTRE ,AI CELOR DRAGI DIN FAMILIE 3. VRASMASI AI NEAMULUI NOSTRU ROMANESC 5. VRASMASI AI CREDINTEI NOASTRE ORTODOXE,in sens si mai larg.
As dori opinii pe aceasta tema spre a vedea mai limpede cum stam cu aceasta a doua p
Reply With Quote