Subiect: vesnicia iadului
View Single Post
  #6  
Vechi 01.09.2009, 15:48:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Apocalipsa 10
6. "Și s-a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, Care a făcut cerul și cele ce sunt în cer și pământul și cele ce sunt pe pământ și marea și cele ce sunt în mare, că timp nu va mai fi,"

Vesnicia poate fi imaginata ca o stare atemporala, ca lipsa a timpului, nu ca infinitate a timpului. Cum poate sa fie ceva fara sa existe sub timp - nu stiu.

Spunea cineva ca dupa moarte evolutia celor mantuiti va fi sub forma unor stari schimbatoare de dragoste care vor avea ca referinta si ca tinta dragostea deplina a Lui Dumnezeu. Iarasi, nu in timp...

Similar, cei din iad se vor confrunta cu o lipsa a dragostei proportionala cu starea din momentul mortii. Bineinteles ca nu va fi la fel de rau pentru toti, dar oricum nu ne dorim sa ne fie rau catusi de putin.

Oricum, ce va fi exact dupa Judecata habar n-avem, ci numai ghicim, cum spune si Pavel. Iar daca in Traditia noastra avem multe exemple care incearca sa caracterizeze lumea de dincolo, acelea sunt pur metaforice din moment ce se folosesc de comparatiile cu lumea in care traim acum si care este mult diferita de Cerul nou si de Pamantul nou din eonul urmator sau <<"veacul" ce va sa fie>>.

Topicul face oricum parte din categoria lucrurilor suprarationale pe care acum nu putem sa le intelegem, doar ne dam cu parerea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote