View Single Post
  #20  
Vechi 28.05.2011, 03:36:34
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Maica Domnului și Biblia sectară

Maica Domnului și Biblia sectară
________________________________________
Citat:
În prealabil postat de Scotianul
"Alexandru Atanasiu:,,Nu cumva cartea ta are ca editor tot societatea anti ortodoxă numită Societatea Biblica Britanica? Dacă da și o iubești pe Maica Domnului să ști că de multe ori s-a arătat Ea și a spus că nu intră în casele cu traducerile acestei Societăți fiindcă sunt vrăjmașii Ei și ai Fiului Său pentru că alterează profund sensul prin trădarea gravă a traducerii în duh hulitor."
Până aici Scoțianul

As dori si eu un exemplu concret in acest sens.Referitor la cele subliniate.S-a publicat ceva in literatura ortodoxa pe acesta situatie?Unde s-a intimplat?Daca cumva aveti mai multe detalii,v-as fi recunoscator sa-mi spuneti unde sa caut ca sa ma informez."
Unei femei din București fetița i s-a îmbolnăvit foarte grav (leucemie). Femeia fiind disperată deoarece doctorii i-au spus că nu se poate face nimic a început a face paraclisul Maicii Domnului. După 40 de zile i s-a arătat Maica Domnului și i-a spus că nu o va însănătoși pe fata ei deoarece are în casă pe hulitorii Ei și ai Fiului său, pe vrăjmașii Ei și ai Fiului Său. Mai rea boală ar căpăta la suflet fetița ei dacă ar mai trăi și s-ar împrietenii cu ei. Așa, dacă moare acum, ajunge la Rai nevinovată.
Mama s-a îngrozit și a alergat la duhovnic și i-a spus ce s-a întâmplat.
Fiind un duhovnic isusit și-a adus aminte de o întâmplare din Proloage: un pustnic a luat o carte cu scrieri din Sfinții Părinți și a început să o citească. Noaptea următoare a văzut în vedenie pe Maica Domnului cercetând chiliile pustnicilor. Când a trecut în fața chiliei lui a zis: Nu intru aici că în chilie se găsește vrăjmașul meu. Părintele a început să plângă că este vrăjmașul Maicii Domnului. A doua zi însă citind în cărticică a găsit un text din Nestorie care zicea că Maica Domnului este născătoare de om. Și-a dat seama atunci cine este vrăjmașul și s-a înapoiat la cel de la care luase cartea spunându-i că mai mult s-a păgubit decât folosit. La întrebarea aceluia de ce? i-a povestit întâmplarea. Atunci au hotărât amândoi să ardă cartea și s-au bucurat.
Așa că duhovnicul a întrebat-o dacă nu cumva are vreo care sectară? Femeia i-a răspuns că în nici un caz deoarece este ortodoxă. Ajunsă acasă s-a uitat prin bibliotecă și a văzut o Biblie de la Societatea Biblică dată pe stradă de un sectar de care uitase. Dar s-a întrebat cum poate o biblie să fie hulitoare. S-a dus cu ea la duhovnic și explicându-i acesta diferențele s-a îngrozit. A pus-o pe foc. Noaptea a visat-o din nou pe Maica Domnului care i-a zâmbit și i-a mulțumit. A doua zi fata a fost găsită sănătoasă și s-au mirat toți doctorii cum se poate așa ceva. Mama ei însă a zâmbit cu înțeles și a dat slavă lui Dumnezeu și Maicii Sale că i-a scăpat fata de la boală dar mai ales de la moartea cea veșnică în care ar fi ajuns dacă citea Biblia sectară.
Mai sunt și alte cazuri dar nu am timp să vi le descriu.
Cu drag, Alexandru
__________________
SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote