View Single Post
  #60  
Vechi 22.11.2009, 04:20:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca a induce in eroare cu buna stiinta si vointa este pacat. Daca induci in eroare pe cineva din greseala, fara sa vrei, sau fiindca nu ai cunostintele necesare, nu stiu ...

Citat:
Si de ce tot citati atata si nu va dati exemplul propriu: voi ce faceti in credinta? Cum faceti? Cat postiti, cum traiti cu sotia/sotul, cum ajutati aproapele, ce greutati aveati in acestea, cum si cand va duceti la impartasanie?
Ai o obsesie cu chestia asta. Face fiecare cat poate. Cade, se ridica, asta e. NU cred ca fie vreun om casatorit in viata care sa nu fi calcat postul. Se mai intampla, la fel si cu postul alimentar. Ideea e sa nu te lasi.

Citat:
a. au o rugaciune colectiva ( ei se roaga mult colectiv) - in care isi marturisesc pacatele in fata lui Dumnezeu, a Sfintei Fecioare si ....a fratilor si surorilor intru credinta si roaga si pe acestia sa se roage pentru iertarea lor.
Sigur, dar daca citesti despre ce spun ei despre aceasta rugaciune de inceput, Confiteor, ei spun ca nu are nici pe departe valoare de spovedanie, este doar o recunoastere colectiva a preotului si credinciosilor a starii de pacat, or a tendintei de a pacatui. Spun ca cel mult pacatele veniale se iarta prin aceasta rugaciune, dar la ei pacatele veniale oricum nu trebuie neaparat marturisite, cele mortale fiind cu adevarat grave. La noi nu este distinctie intre pacat venial si pacat mortal. In mod normal, un catolic ca sa se impartaseasca trebuie sa fie in stare de gratie, adica sa nu aiba pe constiinta vreun pacat mortal, daca are, atunci trebuie sa treaca mai intai pe la confesional. Cam ca la noi, numai ca la noi nu conteaza daca este pacat mortal sau venial.

Citat:
b. isi cer iertare si fac pace ("Schimbati semnul pacii), cu cei din jur, cunoscuti sau nu.
Sigur, este un obicei frumos care arata unitatea si bunavointa si dragostea crestina, dar ramane atat. Dar la cat imi ajuta iertarii pacatelor mele faptul ca dau mana cu oameni pe care nu i-am mai intalnit niciodata, nu stiu. Se pare ca si la noi era obiceiul asta, dar a ramas numai intre preoti inainte de Crez, cand se imbratiseaza si zic : "Hristos in mijlocul nostru" "Este si va fi."

Citat:
La noi mai vad rar cate o femeie care inainte de impartasanie isi cere iertare de la ceilalti.
Da, mi se pare o exagerare chestia asta, un lucru cam fortat, de ochii lumii ca sa vada cat e ea de credincioasa. Iertarea nu se cere cand deja ai ajuns la Usile Imparatesti, ci mult inainte.

Citat:
Mi se par niste lucruri minunate si care noua nu stiu de ce ne lipsesc din slujba.
De fapt nu chiar ne lipsesc, ceea ce lipseste este oportunitatea de spovedanie mai deasa. In multe biserici catolice este program de spovedanie inainte de fiecare Sf Liturghie de-a lungul anului, la noi daca vrei sa te spovedesti in afara posturilor tre' sa vorbesti cu duhovnicul, sa faci programare etc, putin mai peste mana, mai ales daca esti mai incepator, de aici si impartasania rara, si spovedaniile pe banda rulanta in timpul posturilor...

Citat:
Noi nu stim sa cerem iertare aproapelui, omului cu care ne facem pacate in orice moment. Nu numai lui Dumnezeu trebuie sa ne cerem iertare.
Ai dreptate, din pacate. Desi in mod normal nu ar trebui sa te impartasesti daca esti certat cu cineva, pana ce nu te impaci, sau oricum, faci ce poti rezonabil ca sa te impaci. Cred ca mai toti preotii intreaba la spovedanie daca esti certat cu cineva, exact de asta.

Citat:
Am observat ca preotul iese la un moment dat in usa altarului face o plecaciune si murmura ceva. Poate ca-si cere iertare de la noi? Nu stiu, ca la noi totul este un secret, chiar rugaciunile.
Da, preotul spune "Iertati-ma" si dupa ce i se raspunde de catre credinciosi cu "Dumnezeu sa va ierte" , da o binecuvantare. Unii preoti cam dau repede peste partea asta, s-or simti cumva ciudat, sau nu li se pare important, nu stiu.

Citat:
Eu consider grav ca te-au indepartat preotii de la impartasanie si prin asta si de la biserica, lasandu-te in asa suferinta, singura.
Mi se pare oribil si ne-crestinesc.
Eu nu inteleg un lucru: cum sa n-ai voie sa te impartasesti daca te-ai dus si ate-ai spovedit de greselile si patimile sale.
Oare nu spune ca Dumnezeu te iarta atunci?
Sigur ca te iarta Dumnezeu in momentul in care preotul pronunta formula de iertare. Oprirea de la impartasanie se da pentru ca cel care s-a spovedit de un pacat grav sa constientizeze cu adevarat gravitatea pacatului si cat de tare s-a indepartat de harul lui Dumnezeu. Depinde bineinteles de cat de rau ii pare, daca ar repeta pacatul sa fie in aceeasi situatie, daca se lasa de pacat, daca constientizeaza cat de tare l-a suparat pe Dumnezeu, etc. Mi se pare absurda oprirea pe perioade foarte lungi. Dar pana la urma ce rost are sa se impartaseasca o persoana care sta, de exemplu, in concubinaj, nu ii prea pare rau, nu are de gand sa locuiasca ca frate si sora cu partenerul/a pana la casatorie, sau chiar nu are de gand sa se casatoreasca...Fiindca da, Dumnezeu il/o iarta, dar persoana continua sa traiasca in pacat, deci nu este perfect constienta de gravitatea faptei, nu ii pare cu adevarat rau, nu are de gand sa isi indrepte situatia. Deci iertarea este aproape, daca nu chiar, nula fiindca nu se indeplinesc conditiile pentru o spovedanie adevarata, adica parere de rau, dorinta de indreptare, hotarare de a evita pe cat posibil pacatul pe viitor.
Am o cunostinta care, desi stie una alta despre credinta, si este credincioasa in felul ei, de ani si ani si ani buni nu s-a mai dus la spovedanie fiindca a facut un avort, dar spune ca sa fie in aceeasi situatie ar lua aceeasi decizie, nu ii pare rau ca a scapat de copil, si ca doar nu o sa se opreasca sa faca sex, si decat sa se duca si sa se prefaca ca ii pare rau, si ca nu o sa mai faca, mai bine nu se spovedeste. Deci desi este perfect constienta ca face exact contrariul a ceea ce ii cere Hristos sa faca, nu are dorinta de a se indrepta, si nici parere de rau.

Last edited by Noesisaa; 22.11.2009 at 04:24:11.
Reply With Quote