View Single Post
  #8  
Vechi 25.09.2010, 13:37:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Am sa va povestesc si eu ceva similar:
Eu provin dintr-o familie de oameni credinciosi dar mai putin dusi la biserica, mai ales in perioada imediat dupa revolutie....pe atunci eu eram eleva. Intaplarea a facut ca am avut o problema in familie si bunica mea a auzit de pr. Argatu...ne-am urcat in masina si fugi la Cernica...in fata chiliei parintelui multa lume care astepta sa vorbeasca cu parintele iar inauntru parintele facea Sf. Maslu pentru o tanara demonizata.
Pe atunci nu stiam ce inseamna, auzeam urlete inauntru, lumea afara se inchina...in fine, era ceva ciudat pt mine.
S-a terminat Sf. Maslu si pr. Argatu a spus familiei demonizatei sa o ia sa o duca la moastele Sf. Calinic care sunt in Biserica (chilia parintelui era la o oarecare distanta de biserica). Eu cu familia mea eram afara in cerdac cand acestia au iesit cu gandul sa mearga sa se inchine la Sf. Moaste. Dar surpriza....demonizata, o tanara pana in 30 ani, micuta de statura vazandu-se afara din chilia parintelui dintr-o data s-a schimbat la fata, mainile si picioarele i s-a contorsionat si a inceput sa urle...eu ma uitam inmarmurita ca nu mai vazusem asa ceva pana atunci. Fratele si tatal fetei erau doi barbati voinici cam la 1,80 cm si bine facuti au incercat sa o ia amandoi sa o coboare scarile cerdacului dar nu puteau...asta in conditiile in care ea avea ca 1,60 si in jur de 55-60 kg. Atunci mama ei a intrebat daca cineva are o iconita ca ea nu mai gaseste in geanta. Eu cumparasem de Sf. Dumitru de pe dealul Patriarhiei o iconita mica cu Maica Domnului...aceea a fost prima mea iconita, nimic special...instantaneu am scos-o din geanta si i-am dat-o. Femeia a bagat cu forta iconita intre mainile sucite ale demonizatei si...minune....fata s-a luminat la fatza, corpul ei a luat forma normala in pozitie verticala si singura a coborat treptele cerdacului mergand spre biserica urmata de familia ei.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote