View Single Post
  #6  
Vechi 22.06.2006, 15:56:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Intamplarea povestita de Loredana mi-a amintit de o alta, aproape similara, petrecuta pe vremea cand, persoanele mai in varsta isi amintesc, curentul electric se intrerupea foarte des din motive de economie. O cunostinta de a mea a uitat radiatorul in priza si a plecat la serviciu. Peste zi s-a dat drumul la curent. Dar, cum radiatorul era langa cuierul cu haine, acesta a luat foc si a ars mocnit tot ce a fost in dormitor si jumatate din parchet. Numai dupa ce fumul a trecut prin toate camerele si a inceput sa iasa prin usa de la intrare, vecinii s-au alertat si au chemat-o acasa pe cunostinta mea. Seara ne-am dus s-o ajutam intr-un fel si pe peretele dinspre rasarit am vazut icoana Maicii Domnului, neatinsa de fum si flacara, curata iar in jurul icoanei cam de doi cm. loc absolot curat, neatins, desi peretii erau negri de funingine. Niciodata nu am sa uit icoana aceea, locul curat, nefiresc de alb si stralucitor dimprejurul ei. Atunci nu mi-am dat seama ca a fost o minune, o minune a Maicii Domnului care a aparat de dezastru care s-ar fi putut produce, un bloc intreg. Repet, majoritatea locatarilor era la servicii sau la scoala.
Reply With Quote