Subiect: Pacatul
View Single Post
  #15  
Vechi 11.06.2007, 17:23:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

De neam? poi este in aceiashi masura in care eshti influentzata de oricare, de vecin, de prietenii de joaca, de cei cu care stai la taifas... dar in mod special nu prea cred, numai daca nu esti cumva fortzat foarte tare, adica daca acasa esti cumva cam ca la inchisoare, atunci poate ca esti influentzat in diferite feluri, dar atunci esti influentzat poate ca in bine in sensul ca tu, la randul tau macar pe copiii tai n-o sa-i fortzezi prea tare, ci doar eventual ii vei ajuta... daca ai sti cum macar... dar nepreastiind nu stiu ce sa zic... ii invatza strada...

Cred ca aici ai dreptate, ca ma gandesc cum ca Domnul primeshte shi rugaciune dar shi mantuire unul pentru altul... doar ca ma gandesc ca ar trebui cu totzii sa se schimbe in bine ca sa se mantuie intr-adevar... dar parca potzi sa stii cum e aceasta schimbare shi care din ele este bineprimita de Dumnezeu?!

Diferentza este ca unii greshesc mult shi unii foarte mult, nici eu n-am terminat teologia, shi nici nu este necesar asha ceva referitor la gresheli,

Dar greshelile respective nici nu le putem dibui si nici nu-shi are rostul ca oricum deobicei dam socoteala mai mult de barna din ochii noshtrii si nu de paie, mushte shi tzantzarii intratzi in ochishorii altora...

Problema mea este ca nu stiu cum ai putea sa te uitzi pe langa barna macar dincand in anumite momente, sa mai observi si ca realitatea, totushi nu e chiar asha de cruda cum se vede prin atatea lentile si instrumente fizico-mecanico-optice, cam ca la lunete...

Deci neamurile nu influentzeaza inclinatzia ci noi influentzam neamurile sa ne observe inclinatzia si sa ne shi pedepseasca... fireste daca parintele este mai aspru din fire. :)
Reply With Quote