View Single Post
  #3  
Vechi 20.06.2012, 19:36:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca in muzeul londonez Victoria & Albert sunt prezente sfinte moaste intr-o nisa facuta intr-o icoana foarte veche. Nu inteleg de ce nu se iau masuri. Sfintele moaste nu trebuie sa devina niciodata obiecte de muzeu.

Si ca tot vorbim de sfintele moaste, am observat ca in ultimul timp sfintele moaste la anumite manastiri sunt acoperite cu un geam. Daca acum cativa ani erai intr-un contact direct cu sfintele moaste, acum esti lipsit de aceasta bucurie.
Dupa parerea mea, nici icoanele nu au ce cauta in muzeu, cu atat mai putin moastele. Pe moaste se fac biserici, nu muzee.

Ma mira uneori ravna, chiar a clericilor, pentru pastrarea "cu orice pret" a icoanelor, chiar cu riscul de a ii opri pe crestini de la inchinare. Orice icoana care se afla in spatele unui geam nu mai este icoana, ci tablou.

In ce priveste geamul de deasupra moastelor, mi se pare insa ca reflecta intr-o anumita masura si credinta noastra. Intre noi si sfinti este acum o bariera invizibila de natura duhovniceasca, iar geamul este doar concretizarea acesteia.
Reply With Quote