View Single Post
  #7  
Vechi 18.09.2006, 11:45:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca am fost destul de clara cand am spus ca aceste pomeni si pomeniri se fac de catre ortodocsi tocmai in ideea comunicarii si comuniunii cu cei plecati de langa noi pt a ne arata credinta in Hristos, in Invierea Lui si in Imparatia Lui.
Ce fac celelalte culte demonstreaza indepartarea lor in timp de esenta crestinismului prin excluderea unor Taine,prin interpretari si practici noi infiintate.
Taina Impartasaniei,numita si Cuminecatura este marturia acestei comuniuni si comunicari intru Hristos a intregii crestinatati...de ce credeti ca se foloseste aceeasi lingurita?Tocmai pt a arata comuniunea...de ce se cere participarea la Sf.Liturghie?Tocmai pt a participa la comunicare si impreuna comuniune cu Hristos....aceste lucruri tainice si cu semnificatie adanca nu mai exista in randul cultelor protestante si neo-protestante.
Daca facem referire la celelalte religii...nu la culte...trebuie sa recunoastem ca ofrandele au existat inainte de Hristos si se practica pana in ziua de azi dar au un caracter profan si se aduc fie in cinstea zeilor,fie pt cei morti cu diferenta ca lumea de dincolo este perceputa in alt mod ,in functie de religia respectiva.
Reply With Quote