View Single Post
  #4  
Vechi 06.04.2010, 21:19:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca aceasta iubire de care vorbesti este pana in punctul de a-ti fi afectata mantuirea! Adica frati, frati dar asta nu inseamna ca pot rosti Crezul cu Filioqve numai pentru ca trebuie sa ne iubim... Sa stii ca eu am o prietena foarte buna catolica si nu o vad cu coarne dar nici nu ma bucur ca e catolica, pentru ca mergand la cununia ei am ramas foarte dezamagita de randuiala cununiei care practic nu exista... Uscaturi sunt si intr-o parte si in alta! A tolera anumite practici in ideia fratiei, nu stiu am rezerve! Fiecare cu credinta lui, dar citind mult despre schisma, mi-au ramas papii ca fiind aprigi doritori sa conduca rasaritul, sa o catolicizeze... si exmple in istorie sunt destule...si cred ca dorinta lor inca exista! Logic ca cei care sunt astazi nu au fost atunci, si totusi ca frati in Domnul ii accept si ii iubesc pentru ca la Dumnezeu e judecata!

Tu crezi ca pentru adaosul Filioqve catolicii nu se vor mantui?Tu crezi ca pentru ca Papa este liderul Bisericii Catolice si crede in extraterestri nu se va mantui?Tu crezi ca daca isi fac crucea altfel nu se vor mantui?E absurd.Papalitatea nu mai vrea de mult timp sa conduca ortodoxia,suntem in sec 21 iar mesajul Urbi et orbi si rugaciunile care le fac pentru noi sunt mai mult decat binevoitoare si cu un mesaj clar:iubirea,fratia.Noi facem rugaciuni pentru catolici?Sau ii atacam?
Reply With Quote