View Single Post
  #98  
Vechi 17.04.2013, 13:52:27
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<109. Care pacate se numesc strigatoare la cer?
Se numesc strigatoare la cer pacatele care tind a nimici imboldurile puse de Dumnezeu in firea noastra. Ele sunt atat de grele, incat, mai mult decat altele, cer o rasplatire de la Dumnezeu chiar in lumea aceasta. Ele nu izvorasc dintr-o slabiciune a credinciosului, ci din vadita rautate a voii lui, fiind savarsite cu precugetare.
110. Care sunt pacatele strigatoare la cer?
Pacatele strigatoare la cer sunt:
1) Uciderea savarsita cu voie. Un astfel de pacat a savarsit, de pilda, Cain. Cu privire la acest pacat citim in Sfanta Scriptura: „Si a zis Domnul (lui Cain): Ce ai facut? Glasul Sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant” (Fac. 4, 40).
Tot de acest pacat tin si cruzimile prin care se tinde la nimicirea vietii aproapelui, ca: rapirea libertatii prin robie, razboiul de pustiire, precum si lovirea in cinstea aproapelui, socotita ca o ucidere morala a lui.
2) Sodomia, adica desfraul impotriva firii, precum si impiedicarea cu stiinta a zamislirii de prunci si lepadarea lor.
Desfraul impotriva firii si-a primit numele de sodomie dupa locuitorii din Sodoma, care pentru acest pacat au fost aspru pedepsiti de Dumnezeu (Fac. 18, 20). Sfantul Apostol Pavel spune ca astfel de fapte rusinoase nu trebuie sa fie nici macar amintite printre crestini (Efes. 5,
3) Asuprirea vaduvelor, orfanilor si saracilor este un pacat impotriva simtului firesc de dreptate al omului.
In Sfanta Scriptura se gasesc multe mustrari impotriva celor ce se fac vinovati de acest fel de pacate. „Invatati sa faceti bine, cautati dreptatea, ajutati pe cel apasat, faceti dreptate orfanului, aparati pe vaduva” (Isaia 1, 17). Iar Mantuitorul striga: „Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca mancati casele vaduvelor si cu fatarnicie va rugati indelung; pentru aceasta mai multa osanda veti lua” (Matei 23, 14).
4) Oprirea platii lucratorilor, care de asemenea raneste dreptatea sociala. De acest pacat tin: specula ce se face cu bratele muncitorilor, oprirea pentru diferite pricini nedrepte a unei parti din plata, scumpirea traiului, falsificarea alimentelor. „Iata, plata lucratorilor care au secerat tarinile voastre, pe care voi ati oprit-o, striga; si strigarile seceratorilor au intrat in urechile Domnului Savaot” (Iacov 5, 4).
5) Lipsa de cinste si multumire fata de parinti. „Cel ce bate pe tata sau pe mama, sa fie omorat. Cel ce va grai de rau pe tatal sau pe mama. sa, acela sa fie omorat”, se spune in Sfanta Scriptura (Ies. 21, 15-16). >> (Invățătura de Credință Creștină Ortodoxă)
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...cat-80578.html




<<PACATE STRIGATOARE LA CER:
- Nu cumva ai ucis pe cineva cu voia, sau in combinatie cu altii, sau din cauza ta a murit cineva cat de tarziu?
- Nu cumva ati ucis prunci in pantece? Ca barbat ai fost de parere la uciderea pruncilor cu sotia ta, ai ajutat pe cineva sa faca avorturi cu injectii sau cu buruieni, sau cu sfaturi?
- Nu cumva ai facut sodomie, adica barbat cu barbat, femeie cu femeie? Nu cumva ai facut pacate de urgie, care atrag urgia lui Dumnnezeu asupra locului si a acelor persoane, adica: cand barbatul nu intrebuinteaza organele genitale asa cum a lasat Dumnezeu, ci intrebuinteaza dosul, gura si alte parti?
- Nu cumva te-ai insotit cu animale? Ca barbat cu ce fel de animale si ca femeie, la fel, cu ce fel de animale?
- Nu cumva ai asuprit pe saraci, vaduve si orfani si pe cei neputinciosi?
- Nu cumva ai oprit plata celor ce ti+au lucrat ceva, sau celor ce ti-au vandut ceva?
- Nu cumva te+ai imprumutat la cineva de bani si nu i-ai mai dat inapoi?
- Nu cumva ti-ai batjocorit parintii si i-ai vorbit de rau, sau te-ai judecat cu ei?
- Nu cumva te-ai aratat nemultumitor fata de parinti, nu i-ai ascultat, i-ai batut si i-ai chinuit facandu-le viata amara?
- Nu cumva nmu i-ai ingrijit cand au fost bolnavi, sau la vreme de batranete, nu cumva ti-ai uitat parintii dupa ce au murit si nu le-ai facut pomeni si parastase cum ne invata Biserica?>>
(Indreptar de spovedanie-IERODIACON VISARION IUGULESCU)
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=245


<<PĂCATE STRIGĂTOARE LA CER
24. Am ucis pe altul cu voia mea.
25. Am făcut sodomie, bărbat cu bărbat, femeie cu
femeie, eu cu altul și altul cu mine.
26. Am preacurvit peste fire cu soția mea și cu
alte femei (cu soțul meu și cu alți bărbați), primejduindu-mă vremelnic și veșnic?
27. Am asuprit pe cei săraci, pe văduve, pe orfani
și pe cei neputincioși. Am oprit plata slugilor, lucrătorilor.
28. Am defăimat, batjocorit și vorbit de rău pe părinții mei.
29. M-am arătat nemulțumitor față de ei. I-am bătut
30. Am defăimat pe Preoții Bisericii neținând seama de învățăturile lor date spre folosul meu și spre cel obștesc, după porunca lui Dumnezeu.>>
(Prots. Nicodim Mandita, Indreptar pentru spovedanie, Editura AGAPIS 2000)


<<PĂCATE STRIGĂTORE LA CER
† Am ucis un om în viața mea cu voie (fără voie).
† Am ucis prin avort copiii pe care Dumnezeu a vrut să mi-i dea.
† Am îndemnat atâtea femei (numărul lor) să facă avort,
adăugându-mi încă atâtea crime la numărul păcatelor mele.
† Am avut ocazia să dau sfat unei femeie să nu facă avort, ci
să nască copilul și nu am făcut-o. Prin acest sfat putea să nască
copilul și poate că Dumnezeu îmi ierta și mie un păcat.
† Fiind căsatorit(ă) ne-am ferit de a face copii căzând în păcatul onaniei.
† Am făcut malahie (masturbație) înainte de căsătorie și în timpul căsătoriei. Fac și în prezent. Ultima dată...
† Am făcut sodomie și gomorie (perversități sexuale) cu soția
mea, cu alte femei, cu rude.
† Am făcut bărbat cu bărbat și femeie cu femeie.
† Am făcut cu animalele, când eram mic (mai mare). Am
învățat și pe altul să facă aceleași păcate.
† Am asuprit pe săraci și văduve.
† Nu am plătit pe cel care mi-a muncit.
† Am lovit pe părinții mei (frații mei).
† Am vorbit de rău pe părinții mei, frații mei, prietenii mei etc.>>

(protos. IOACHIM PÂRVULESCU, Stareț al Sfintei Mănăstiri
Lainici – Gorj „SFÂNTA TAINA A SPOVEDANIEI PE ÎNȚELESUL TUTUROR”
Mănăstirea Lainici – Gorj, 2000)
Reply With Quote