View Single Post
  #24  
Vechi 05.08.2012, 19:09:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Scolile ortodoxe nu sunt sau nu ar trebuie sa fie asemanatoare seminariilor teologice.
Adica sa existe materii separate ca VT,NT, Dogmatica. Ci intreaga invatatuta este expusa din perspectiva crestina. Cum acasa nu ii ti copilului jumatate de ora de cateheza zilnic/saptamanal ci intregaga ta activitate de parinte incerci sa o desfasori in lumina invaturii sfintilor parinti, fara a separa munca fizica/activitatea zilnica de trairea conform invataturii Bisericii.

Imi place mult cum e gandita gradinita ortodoxa si acum scoala ortodxa din Timisoara. Imi plac cadrele didactice de acolo. Imi place ca informatia trece prin filtru educatoarei crestine. Poate si din cauza ca membrii fondatori ai gradinitei au cu totii copii acolo.

Nu sunt de acord cu multa carte.Adica nu in sensul in care se preda in scolile de stat. Luam tolcerul si umplem pana la refuz mintea copilului cu tot soiul de informatii importante. Fara a incerca insa sa formezi din el un om responsabil, un om bun, un om frumos. Se pune accent pe cunoastere in totala opozitie cu trairea.

Ma bucur ca la scoala ortodoxa nu avem ore suplimentare de informatica, de limbi straine etc. In schimb avem activitati genul ajutam la stransul mesei, participam la curatenie de primavara/toamna din gradina/livada etc

Singura problema ramane insa...banii. Nu e o tragedie cand platesti gradinita/scoala unui singur copil dar cand vb de doi/trei deja lucrurile se complica. Iar cand ca altenative sunt atatea scoli de stat...gratis. Raman insa la parerea ca mai bine renuntam la anumite hainute/jucarii, activitati extrascolare, anumite prefrenite gastronomice ptr a beneficia de o scoala buna, de o formare frumoasa. De o continuare a muncii incepute acasa.

Initiativa e frumoasa, dar e trist ca nu a venit din partea BOR. Abia acum,la scoalaortodoxa participa si mitropolia(probabil le-au fost si lor zgaltaite urechile de vorbele ca un grup de tineri, prin eforturi proprii reusesc sa infinteze si sa sustina o gradinita ortodoxa si acum vor sa faca si o scoala ortodoxa ). Si asa le-au propus sa fie un proiect comun: scoala. Tot e bine, mai ales cand se face in colaborare. Sa dea Domnul sa se inmulteasca initiativele de acest gen, si poate sa se revolve oarecum si problema financiara.

Dar poate ca e mai bine asa, vorba unui parinte cu multi copii"MAi bine mancam paine cu sare si legea ne-o facem noi, decat sa vina astia de la uniune cu banii lor si sa ne strice toata socoteala crestineasca."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote