View Single Post
  #27  
Vechi 08.08.2012, 16:59:12
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mie nu mi-ar fi plăcut să învăț la astfel de școli... cu uniforme, băsmăluțe, fetele separate de băieți...
E adevărat că nu știu care este programa de învățământ a a acestor școli, dar cred că educația creștină din familie și din biserică, inclusiv orele de religie de la o școală normală, sunt o bază suficientă pentru formarea unui copil. Eu aș opta pentru un program mai echilibrat și nu pentru îndoctrinare.
Le port o deosebită recunoștință profesorilor care m-au format, în școlile normale, de stat. Recunosc, a fost în perioada 1981-1997, până în clasa a VIII-a eram în fostul regim, dar școală se făcea. În liceu am simțit mai mult nevoia unor îndrumări pentru viață, dar asta era și o datorie a părinților care au fost cam depășiți de situație. Dacă am fi avut un duhovnic pe atunci cred că era mai bine. În orice caz, bagajul de cunoștințe acumulat pe atunci îmi este foarte folositor.

Îmi cer iertate că vorbesc acum, fără să am responsabilitatea creșterii unui copil. În situația contrară poate mi-aș mai schimba opiniile. Desigur este important în primul rând să crești un OM, dar și matematica, limbile străine, informatica șamd sunt foarte folositoare. Nu cred că o școală ne-ortodoxă, aleasă cu atenție, ar fi proastă.
Eu nici pe departe nu am vrut sa spun,ca o scoala ne-ortodoxa ar fi o proasta alegere,nici vorba.....Si nu este vorba de indoctrinare,si cu siguranta programa scolara intr-o scoala ortodoxa imbina armonios materii precum matematica,informatica,limbile straine cu disciplinele religioase (de exemplu scoli ortodoxe clasele I-VIII din Rusia,Ucraina,va pot spune ca sunt foarte moderne,cu sali de informatica,in general dotarea este excelenta) cel putin in seminarele liceale asa se intampla,si atunci de ce nu ar fi si cazul unui gimnaziu ? Iar pe de alta parte,este absolut firesc ca sa se revina la traditia scolilor confesionale,dupa nefericita perioada de 45 de ani de ateism comunist,nu?
Reply With Quote