View Single Post
  #6  
Vechi 15.09.2014, 11:02:35
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sunt voci care spun ca crestinismul s-a impus " cu japca" in anumite parti ale lumii ( de ex tarile norice, scandinave, etc), ucigand chiar practicantii vechii religii considerati vrajitori...
Acelasi lucru, se pare, l-a facut si islamul, pe unde a trecut....desi si el trebuia sa fie " religia pacii"
Iar cand cele 2 mari forte s-au ciocnit...stim cu totii ce-a iesit, nici una nu s-a lasat mai prejos...( la fel cum nici evreii, se pare, nu se lasa cuceriti de islamici, nici pana azi...)

In mod normal, crestinismul nu ar fi trebuit sa se implice in politica, asa cum nici Isus Cristos nu a facut-o...desi poporul cred ca cam asta astepta de la El, si chiar cred ca de-asta a si fost hulit si scuipat, ca poporul se astepta de la El sa alunge pe romani si sa-i elibereze, devenindu-le rege asemeni lui David ( fapt carevi-a si adus condamnarea), iar cand l-au vazut legat si neputincios...au fost dezamagiti, l-au considerat impostor...poate de-asta sunt dezamagiti si acum de biserica, pt ca nu ii ajuta cu nimic concret, material si financiar, palpabil...
Desi ar putea, daca tot se plange lumea ca sunt prea multe biserici si prea putine scoli, mai ales la sate, sa ofere acestea, in cursul saptamanii, spatiul de defasurare a orelor de curs...ce pe vremuri nu iera asa? Atata doar ca e posibil ca problema sa fie si lipsa profesorilor, mai ales in locurile indepartate...si remuneratia insuficienta a acestora, pt efortul depus ( deplasare) ai conditiile mizerabile...conditii care dealtfel sunt la fel si pt preoti, in locuri indepartate si sarace, ca nici dansii nu primesc salarii mai mari de la guvern, si de aceia am inteles ca nici nu se inghesuie sa slujeasca in atare locatii, unde nici lumea nu are posibilitati ....
( ar trebui preotul, sau profesorul, sau chiar medicul, sa investeasca tot ce are agoniseala personala, mostenire sau din munca proprie, si sa construiasca fie scoala, fie biserica, fie spital -preferabil toate 3 -intr-un astfel de loc, si apoi sa asigure gratuit asistenta si educatie poporului din acea locatie...se intelege fara a-si mai recupera vrodata investitia )

Last edited by fallen; 15.09.2014 at 11:31:53.
Reply With Quote