View Single Post
  #5  
Vechi 01.04.2009, 22:41:41
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Doamne ajuta, Carolina draga

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Imi puteti spune cum citim un acatist? Cu voce tare ori in gand, stand in genunchi, asezat sau in picioare, in fata unei icoane sau a Sfintei Cruci, cu o lumanare aprinsa sau tamaie alaturi?
In aceeasi ordine de idei... cand este recomandat sa citim un acatist? Dimineata, "pe nemancate", seara sau in oricare alta parte a zilei (cand avem timp)?

Va rog sa-mi spuneti daca exista "reguli" similare pentru citirea paracliselor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, Doamne ajuta!
[SIZE=3]Carolina draga,[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Eu cred ca nu este foarte foarte important felul in care citim un Acatist. O putem face cu voce tare sau in gand, stand in genunchi sau in picioare...(in nici un caz asezat!!!... doar daca ,Doamne fereste , suntem foarte bolnavi)... Important e sa ne îngenuncheze sufletul... iar mintea si inima sa simta pacea... si linistea si bucuria rugaciunii, sa fim cu luare aminte la ceea ce citim!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Desigur ca ...rugandu-ne in fata icoanei reprezentand Sfantul al carui Acatist il facem , cu candela sau lumanarea aprinsa si tamaia alaturi,... ne-am creat deja o atmosfera propice rugaciunii...alta e si trairea noastra. Altfel traiesti rugaciunea facuta la lumina blanda a candelei decat cu becul aprins... [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3](Eu personal nu ma pot ruga cu voce tare...strigatul nostru ar trebui sa fie.. DOAR INTERIOR...Insa daca socotesti ca asa te concentrezi mai bine la rugaciune, poti sa o faci...)[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Cat despre perioada zilei in care e bine sa facem Acatistul , eu personal prefer fie dimineata devreme , fie tarziu in noapte. Carolina draga...poti sa te rogi oricand ai timp si mai ales cand simti nevoia sa faci asta!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Parintele meu duhovnic m-a sfatuit sa citesc ACATISTELE asa:[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]LUNI: Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril[/SIZE]
[SIZE=3]MARTI: Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul (o saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3] Acatistul Maicii noastre Parascheva(alta saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3]MIERCURI: Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului[/SIZE]
[SIZE=3]JOI: Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae(o saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3] Acatistul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel(alta saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3]VINERI: Acatistul Sfintei Cruci[/SIZE]
[SIZE=3]SAMBATA: Acatistul Buneivestiri [/SIZE]
[SIZE=3]DUMINICA: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Desigur , daca se nimereste ca luni sa fie... ziua Sf.Ilie Tesviteanul, e bine sa se faca si Acatistul acestui sfant dar si Acatistul zilei.[/SIZE]
[SIZE=3] Doamne ajuta, Carolina draga...sper sa-ti fie de folos.[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote