View Single Post
  #18  
Vechi 25.06.2010, 02:37:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Poate tu citesti in scripturile voastre reformate, pentru ca Sfinta Scriptura foloseste chiar “gloante de mitraliera” cind e vorba de Adevarul lui Dumnezeu si ereticii care Il spurca:
“Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Matei 7, 6)

“Și iarăși fericitul Pavel spune: Vedeți de câini, vedeți de lucrătorii cei răi, de taierea-împrejur(Flp. 3:2). Vedeți cum umblați, că zilele rele sunt(Ef. 5:15-16). Și Ioan: Vedeți de voi ca să nu pierdeți cele ce-ați lucrat, că mulți amăgitori au ieșit în lume(2 In. 1:8)” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)

Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)

"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si, ca sa n-o mai lungesc, iti fac aici un rezumat al termenilor in care numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale:
  • “Oameni rai si impostori”;
  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;
  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;
  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;
  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;
  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;
  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”

Sa inteleg ca Sfintul Apostol Pavel nu cunostea psalmii si scripturile cind se adreseaza evreilor...vezi Epistola catre evrei ...sau probabil ca ii considera crestini si nu eretici.

In mintea strimba,si lucrul drept ( cuvintele ) se strimba.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici