View Single Post
  #6  
Vechi 21.04.2009, 14:20:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
Mulțumesc Ionuț pentru această trimitere.Fiecare cuvânt este adevărat.Mulți preoți încurajează mersul la vrăjitoare,amestecă cele sfinte cu cele oculte există un cult al răzbunării și pe mulți îi auzi spunând"lasă că mă duc eu la preotul.......și te pune la blesteme și ai să vezi ce ți se va întâmpla".Și de multe ori chiar se întmplă căci mirenii noștri în loc să urmeze învățăturile Sfinților Părinți dau curs unor sfaturi vrăjitorești care le dau uneori satisfacția răzbunării pe moment orbindu-i și nelăsându-i să înțeleagă că de fapt prin aceasta își iau bilet de călătorie spre Iad fără putință de întoarcere.
Acești preoți înșeală oamenii spunându-le că este bine să lucreze ispitele și țin pe lângă ei niște necurați care lucrează toate mârșăviile în numele lui Hristos,batjocorind cele sfinte fără teamă și fără rușine.
Eram la Sfântul Maslu (iertată să fiu dar numai sfânt nu era acesta în biserica de care vă vorbesc) și în timp ce preoții citeau Evanghelia cu fața spre ușă au întrat niște vrăjitoare cae în ușa bisericii cu lumânări aprinse descântau de zor.La sfârșitul slujbei când mi-am manifestat nedumerirea față de preot am fost apostrofată să-mi văd de păcatele mele.Și câte astfel de lucruri nu s-au petrecut sub ochii îngăduitori ai celor puși să slujească Adevărului și Credinței?
Din fericire pentru sufletul meu mi-am dat seama că este o capcană iar Dumnezeu și Maica Domnului m-au scos din aceea biserică și credința mi-a rămas întreagă.
Citind postarea de mai sus m-am regăsit "..cei care ajung să-și dea seama de capcana mistică,ori se îndreaptă ori ajung să hulească și să nu mai calce în viața lor în biserică"(ieromonah Pimen Tepeș)
Oamenii credincioși sunt foarte incomozi căci strică planurile celui rău de a pierde cât mai multe suflete.
Banul care ese"ochiul......"îi orbește tot mai mult pe cei care ar trebui să iubească sărăcia căci, nu poți sluji la doi stăpâni și lui Dumnezeu și lui Mamoua
Reply With Quote