View Single Post
  #9  
Vechi 29.11.2011, 14:57:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
De obicei cine ajunge sa gaseasca Moliftele Sf. Vasile cel mare, singura scapare din necaz, traieste o mare drama si poate ca este mai bine sa spunem "Doamne fereste-ne!" Totusi, aici s-a strecurat o mica neintelegere. Nu toti cei ce participa la slujba, sunt plecati de-acasa pentru aceste molifte. In mod obisnuit se incepe cu Sfantul maslu care se face pentru boli si tot felul de necazuri. Dupa care se intra direct in citirea acestor slujbe cu totul speciale. Si, nu stiu cum sa spun, dar parca, daca tot te-a prins timpul pe-acolo, nu poti sa spui: "Gata, eu de-aici nu mai ascult ca nu ma priveste pe mine!" Si-apoi, haideti sa fim sinceri cu noi... "Toti suntem putin... luati" - vorba poetului. O smerenie in plus nu ne poate face rau. Iar la o astfel de slujba nu poti fi altfel decat smerit...
Daca ma doare capul nu iau acelasi tratament care il ia unul care are meningita.
Una e situatia omului indracit, in care se cuibaresc zeci, ca sa nu zic mii de draci, alta e situatia omului care se lupta cu patimile si pacatele sale, stiind ca fiecare pacat are resonsabil un drac. Asadar cate pacate, atatia draci.

Sfantul maslu este insotit de obicei de rugaciuni de dezlegare, nu de blestem(cum sunt cele ale sfantulu Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur)
Consider total nepotrivit sa slujesti Sfantul maslu impreuna cu molitfele Sfantului Vasile unui om bolnav de cancer sau de osteoporoza.
Si credeti-ma , molitfele Sf Vasile nu au rolul de a ma smeri, ci de a ma infricosa. Il auzi pur si simplu pe diavolul cum urla in chip de soarece, leu, pisica, porc, caine, lup....precum si:"Am sa te inghenchez , ortodoxule"si "Nu va suport ortodocsilor! pe voi si slujele voastre lungi! am sa va aranjez!" Infricosator!
Molitfele Sfantului Vasile se fac, asa cum am mai spus ,oamenilor indraciti!.
Ma gandesc ca puteti face deosebirea intre un om care este cuprins de patimi si un indracit.
E ca asemenarea intre o tuse si un TBC. Trebuie sa recunoastem ca nu e acelasi lucru, prin urmare nu luam acelasi tratament.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote