View Single Post
  #24  
Vechi 18.05.2009, 14:28:06
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
calator, eu nu despre acest ochi pandativ vorbeam, ci despre acel ochi mare de sticla albastra translucida, care se pune pe perete. sa vad daca reusesc sa inserez o poza mai tarziu.

chiar am un prieten in Grecia si l-am intrebat recent ce inseamna mai exact ptr greci si mi-a confirmat ceea ce zicea si Noesis. ("As far as The Blue Eye you have bought from Thassos the use is to stop bad people when they are jelous (of you) or have bad feelings to affect you.")
Pai asta este o AMULETA! Este o chestie profund pagana! De cand rugaciunile nu mai au nici un efect!??! De cand trebuie sa ai amulete vrajitoresti ca sa te pazesti de "jelozia/invidia" altora?? Acel ochi este acel "chip cioplit", o forta straina de Dumnezeu! Sfintii Parinti se ingrozesc si minuneaza probabil din ceruri de ce ne poate mintea! Si asta in conditiile in care au exprimat foarte clar ce inseamna aceste lucruri si ca trebuie sa fugim de ele pe cat posibil.. Si daca ma mai gandesc ca cei ce vin pe acest forum sunt in general "crestini" ma apuca groaza la gandul ce e capul celorlalti...
Pe buna dreptate nu mai e mult pana va spune ingerul "gata, s-a sfarsit!"

PS Un citat de pe alt forum:

Citat:
Si taina si ritualul au la baza o jertfa.Si icoana si amuleta sunt incarcate de anumite "energii".Din acest moment apar diferentele.Jertfa in ortodoxie se face de catre pruncul Hristos in cadrul fiecarei sf.Liturghii spre tamaduirea sufletelor si a trupurilor ,pentru mantuire noastra,prin Trupul si Sangele Mantuitorului in chip real ,dar sub chipul Painii si Vinului (cine nu a inteles acest act Divin nu traieste relatia cu Dumnezeu ci doar si-o inchipuie).Deci jertfa o face chiar Dumnezeu.Ritualurile se fac catre idoli (falsii dumnezei) de catre oameni,cu animale si chiar fiinte umane pentru a imbuna un idol si a beneficia de pseudo-energiile respective.Este o diferenta nu?Jerfa crestina se face in biserica.Nu putine sunt cazurile relatate in sf.Scriptura cand haina Mantuitorului si ale sfintilor detin puteri tamaduitoare.(har-ehergii necreate).Astfel Biserica si sf.Icoane sunt "haine-peticute" ale persoanelor pe care le reprezinta,detinand si puterile tamaduitoare ale acestora.[COLOR=blue]Amuletele sunt incarcate cu bioenergii de sorginte demonica,avand dealtfel si puteri tamaduitoare dar spre a induce in eroare pe cei ce le detin.[/COLOR](nu mai vorbim de locurile in care se fac acestea).Acestia nu fac altceva decat sa fure sufletele slabe.Nu putine sunt relatarile prin care fachirii si sfintii au avut "dispute" vezi relatarile biblice VT ,despre disputele intre Moise si faraon si altele... si chiar in zilele noastre.(hristosi mincinosi).
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote