View Single Post
  #25  
Vechi 21.09.2009, 12:40:41
SaintClaire SaintClaire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta poveste despre asemanarile dintre mitul lui Horus si Iisus am intalnit-o propagata si pe alte forum-uri. Cum am scris pe un alt forum, aproape toate informatiile sint false. Nu exista o asemanare, tu nu ai o vina, asa ai preluat datele. Vad ca pe multe forumuri sint date informatiile fara sa verifice cineva. Despre Horus nici nu se stiu asa multe date, in principal ca s-a luptat cu Seth si i-a fost scos un ochi. Legenda lui Isis si Osiris este relatata de Plutarch. Vezi tratat amanuntit subiectul asta la http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/ciho/contents.htm
Am cautat si am gasit ca aceste idei cu mitul au aparut in secolul 19. La fel si celelalte asemanaricu alte personaje mitice. Masonii au ritualuri legate de cultul lui Horus, cum spun cei cu grade inalte. Unul din link-urile cu analiza puctelor de presupusa asemanare cu mitul lui Horus http://tektonics.org/copycat/osy.html
Din ce am inteles, povestea a fost inventata in secolul 19, de adepti ai marxismului (sau chiar din cercul lui Karl Marx). Exista date pe net, dar in engleza.
Salut Catalin,

As dori sa punctez urmatoarele:

1. Am citit cartea lui Miron Ciho la care faci tu referire si nu exista nicaieri faptul ca mitul a aparut in secolul 19. Plutarch (46 - 125 en.) chiar face referire la acest mit. Imi poti da te rog pagina / capitolul unde ai citit ? Sau nu am citit aceeasi carte?

2. Doar riturile Memphis-Misraim si cel Egiptean preiau elemente din mitologia si cultura egipteana. Este interesant de remarcat ca in urma intoarcerii lui Napoleon din Egipt, si Masoneria Franceza importa anumite tente si simboluri egiptene, dar care se rezuma la modul de decorare a lojelor si nu se reflecta in ritual.

3. Citeste ce a zis Stabron despre Zamolxis: Nascut pe 25 decembrie dintr-o feciaora, a stat ingropat 3 zile intr-o pestera dupa care s-a ridicat la cer? Prin ce secol crezi tu ca a aparut acest mit? Am oarece dubii ca existau adepti ai marxismului in acea perioada.

Numai bine.
Reply With Quote