View Single Post
  #34  
Vechi 04.05.2024, 01:01:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.064
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Acum, chiar dacă eu am reușit să-mi rezolv problema, ea rămâne pentru ceilalți enoriași care se vor afla în situații similare, iar soluția nu poate fi, Iorest, migrarea spre alte parohii.
Da frățiorul meu întru Hristos, soluția nu poate fi migrarea spre alte parohii pt repausat, el deja e în lumea drepților sperăm.

Dar pentru un tânăr nu există scuze, când ai peste 100 de parohii în București și zonele limitrofe, eu nu cred că nu sunt măcar 10 preoți pe care Dumnezeu îi ține ascunși de zumzetul mediatic.

De altfel și ca să ajungi la părintele Galeriu, Sofian Boghiu, Adrian Făgețeanu,Constantin Sârbu, Ilie Lăcătușu, Gheorghe Calciu și alții jertfeai din timp, din bani, din combustibil, stăteai la coadă cu alți oameni cu orele la spovedanie.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Corupția trebuie scoasă din Biserică și Patriarhul dă semne, chiar dacă târzii, că dorește acest lucru, cerând înființarea unui organism de sancționare a corupției din Biserică. Însă o astfel de încercare (nepopulară ca și DNA) ar putea fi repede evacuată de către sinodali, având în vedere că în regulamentele canonice mita și alte fapte de corupție nu sunt prevăzute ca abateri.
De unde știi că așazisul DNA, nu e de fapt o gardă pretoriană, care să fie asmuțită împotriva disidenților de tip Theodosie și alții care ies din linia sistemistă, a statului ticăloșit care vrea să suprime și libertatea Bisericii în excesele lui de control.


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De altfel, acest păcat social care macină de atâta vreme în profunzime poporul nostru, făcându-l să ia calea pribegiei, n-am auzit (sau nu-mi amintesc) să fi fost condamnat ca atare în nicio predică din cele auzite în ultimii 30 de ani.
Corupția există în toate societățile, și coruperea moravurilor de către narativul occidentaloid, e cea mai perversă formă dintre toate fiindcă atacă sufletul.
Păcatul nostru e că ne vindem pielea ieftin.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ei bine, astea ar putea fi motive pentru care să nu te întorci, dacă nu chiar să pleci de la Ortodoxie. Sminteli, cum se zice, pietre de poticnire.
Adică decât să schimbi parohia, orașul, țara, mănăstirea, mai bine te lași de tot de ortodoxie și cazi în erezie - moarte spirituală.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dincolo, însă, de motivele pentru care nu te-ai întoarce, de obstacolele pe care le vei avea de înfruntat dacă o faci, eu am găsit mult mai multe pentru care să rămân după ce m-am întors, în urmă cu zeci de ani. Biserica este o fântână adâncă, iar dacă ajungi să te adăpi din apa ei cea adevărată, o vei căuta mereu pentru că n-o poți găsi în altă parte.
Te-ai întors ?
Nici nu părea că te-ai îndepărtat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote