View Single Post
  #1  
Vechi 15.04.2009, 18:30:47
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La manastirea Petru Voda...

Cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa vizitez acel colt de rai unde se afla Manastirea Petru Voda si l-am vazut pe Parintele Iustin Parvu slujind. Am sa va redau stalcind prin cuvinte o parte din lucrurile ce m-au impresionat.

Domnul Iisus ne-a spus ca pe trimisii Lui ii vom recunoaste dupa roadele lor, acolo se afla un bob de grau ce a rodit, iar roadele lui sunt intr-o manastire de calugari si una de maici, un azil de batrani si o casa de copii.

Nici nu stiu ce sa va posvestesc mai intai. Despre minunile traite, despre oamenii intalniti, sau despre frumusetea locului. Toate acestea sunt lucrarea lui Dumnezeu si ne arata cum poate sa sfinteasca un loc in care acum 20 de ani nu era nimic si cum poate un om cu harul Lui, ca la o varsta la care majoritatea ar zice ca si-au incheiat socotelile cu viata , Parintele Iustin sa incepa o lucrare ca aceasta.

Slujbele le-am simtit de o profunzime cutremuratoare, iar parintii ce slujeau impreuna cu Parintele Iustin nu-mi pareau mai mari de 35 de ani, dar pe margini erau parinti la o batranete inaintata ce inaltau rugaciuni neincetate. A doua zi la Sfanta Liturghie aveau teancuri de acatiste si citeau si se rugau neincetat, pentru miile de nume ce erau pomenite pe ele.

Dupa Vecernie la chilia parintelui erau o multime de pelerini si oameni ai locului, veniti dupa spovedanie, binecuvantare si altele. Iar Parintele ii primea in grupuri si tot nu se imputinau. Noi am renuntat pe la 1.30, cand inca mai erau destui afara si am zis sa lasam locul unoara poate care au mai multa nevoie. Nu ca noi nu am avea nevoie de cuvantul ui, dar nu mai doream sa fim pricina oboselii lui , mai ales ca a doua savarsea Sfanta Liturghie.

Sotia mea era putin necajita ca nu am intrat, dar in noaptea aceea l-a visat pe Parinte si i-a vorbit, iar mie a doua zi cand am iesit de la Sfanta Liturghie mi-a dat binecuvantare cand a trecut pe langa mine, in drum spre trapeza.

La plecare am luat doua maicute si le-am lasat mai pe langa sat , pentru ca plouase si drumul era plin de noroi. Am aflat cateva lucruri ce m-au pus pe ganduri. Cum ca Parintele Iustin ar fi suferit doua atentate asupra vietii lui, prin otravirea mancarii cand era la un Sfantul Maslu la o biserica si prin incercarea de injunghiere in inima, dar faptasul l-a omorat pe alt parinte crezand ca e parintele Iustin.

Am sa va mai povestesc, dar acum trebuie sa plec

Doamne ajuta!

L
Reply With Quote