Subiect: postul
View Single Post
  #9  
Vechi 31.07.2010, 07:42:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca nu am tinut niciodata post......asa cum trebuie.
In afara de a posti prin a manca mancare de post (apropo, cat de important este acest fapt?) care ar trebui sa fie activitatea zilnica a unei persoane care posteste? Si care nu isi permite luxul de a-si lua concediu pe perioada postului (ma refer la cei care, asemenea sotului meu, trebuie sa mearga la lucru, un loc plin de oamnei diferiti, certareti, invidiosi, crestini sau nu)....asadar, ce inseamna post in aceste conditii?
Va rog da-ti-mi cateva sugestii, sfaturi, din proprie experienta.
Cel mai bine este ca postul să fie cuplat cu rugăciunea. Acuma, dacă întrebați de experiențe proprii, eu am două reguli personale:
1) în perioade de post îmi spun rugăciunile de seară și de dimineață în genunchi (în celelalte perioade le spun în picioare, în afară de rugăciunile penitențiale pe care le spun oricum în genunchi).
2) vinerea, care este zi în care obligația minimală este să nu mănânc carne (în Biserica mea), eu nu mănânc decât pâine și, eventual, fructe până la apusul soarelui. Banii astfel economisiți (cam între 5 și 10 lei, la aprecierea familiei mele) îi pun într-un plic spre a fi dați săracilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote