View Single Post
  #2  
Vechi 04.10.2011, 11:09:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Excelent subiect supus discutiei .
Marea majoritate a crestinilor de conditie slaba, neinduhovniciti cum trebuie, nu pot participa la viata publica crestina , cu folos, deoarece ei stiu PROST doua legi , si pe care bine inteles ca le aplica si mai prost . Dar de batut se bat in piept cu prostia pe care o stiu de zici ca sunt decorati de Stalin.
Spuneam ca nu pot participa cu folos la viata crestina publica deoarece atunci cind tipa mindria in ei (desi ei nu se vad in ce hal zac)li se innegureaza si putinul suflet ce il mai au si imediat iti arunca in fata cu : de ce ma judeci, cine esti tu sa ma judeci ? Sau motul de la basca credintei lor il arata asa : trebuie sa ii iubim pe toti oamenii , indiferebnnt de cine sunt si ce fac , deoarece asa a poruncit Hristos ????!!!!
Pai ce legatura au poruncile Hristice a nejudecarii si a iubirii aplicate cu dragoste , cu buna rinduiala si dreapta socoteala si poruncile diavolesti sa nu judeci pe nimeni in nici un fel si sa ii iubesti pe toti otova ?
Desi diferenta dintre legile lui Hristos si cele dracesti a fost explicata aici pe forum de mai multe ori , ghiotura nemasurata a celor care inca mai cred prostii este ... nemasurata, asa cum am mai zis.

Poate ca cu acest thread se vor lumina si intunecatii cei mai de pe urma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote