View Single Post
  #24  
Vechi 21.04.2011, 14:17:57
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai o predispozitie sa dai vina pe altii, sa nu-ti asumi nicio responsabilitate nici cand vine vorba de greselile trecutului nici cand vine vorba de viitor? Te crezi perfect/a si e intotdeauna vina altora cand se intampla sa gresesti? Atunci clar, esti blestemat/a!
Sesizez aici un ton acuzator, dar tocmai tu mi-ai dat o idee. Dar dacă, atunci când te blesteamă cineva, gândul lui, gestul lui ajunge la tine în fundul minții tale, și, în timp, își trădează prezența? Dacă dau vina pe alții pentru eșecul meu înseamnă neapărat că mă cred grăzav? Poate că da, dar poate că nu. Poate că simt instinctiv că ceva nu e în ordine, că gândul altcuiva mă parazitează și mă distruge. Te-ai gândit vreodată la asta? Evident că nu, pentru că omul are datoria, - nu-i așa? - să caute mereu sursa răului în el însuși. Dar excese se pot face și într-o direcție și în alta. Iar în cazul acesta asta nu aduce nimic bun, doar autoînvinovățire și stagnare. Ideal e să fim obiectivi și să nu omitem nici una dintre posibilități.

Personal am fost, din copilărie, blestemată și drăcuită (pe față, că pe la spate numai Dumnezeu știe) de nenumărate ori de către mama și bunica mea. Dealtfel, bunica are obiceiul să aplice același "tratament" și mamei mele. Ani de zile am încercat să ignor, am considerat că e doar o răutate și că astea sunt cuvinte fără rost și fără efect. Dar, văzând că, în ciuda tuturor încercărilor mele, nu reușesc să progresez, că, până la urmă, fac cum fac și tot așa cum mi s-a "urat" mi se întâmplă, am început să-mi pun niște probleme. Nu sunt superstițioasă, și nu mă grăbesc în a trage concluzii. Dealtfel, simplul fapt că am început să mă întreb abia acum, după ani și ani de zile, cred că e suficient de sugestiv.

Nimeni nu își pune astfel de întrebări, așa, de nebun, ci după ce a pus cap la cap niște lucruri, după ce a observat niște inadvertențe, niște ciudățenii. Așa că v-aș ruga să nu mai judecați expeditiv.
Reply With Quote