View Single Post
  #7  
Vechi 11.01.2009, 22:18:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sora Florentina,
Noi in oamneni nici nu trebuie sa avem incredere daca e s-o luam duhovniceste! Doar intr-un singur om si acela este DUHOVNICUL! Tot ce avem trebuie sa ii spunem LUI, si apoi noi IN RUGACIUNE Domnului Hristos si Maicii Preacurate si unui Sfant sau mai multora, la care avem evlavie...

Si eu sunt la fel... fff.inchis! Nu vb cu nimeni, tot ce am spun duhovnicului si Sf.Nectarie, vb cu El ca si cu Duhovnicul... iau Icoana in brate si incep sa vb cu el simplu si sincer! chiar de nu imi raspunde in vorbe auzite imi raspunde in suflett... asa si cu Domnul Hristos, nu asteapta cine stie ce fel de rugaciuni pompoase si cu N formule de adresare, NU, ci SIMPLU SI SINCER asa cum suntem noi, cum simtim, cum putem! Asa ne vine si UMILINTA apoi LACRIMILE si ATENTIA in "convorbire"... Noi folosim cartile de Rugaciune ca niste SABLOANE pt ca nu stim sa ne rugam! De aceea ne-au lasat Sf.Parinti atatea rugaciuni! Noi daca am COMUNICA cu Dl Hs asa sincer si simplu in mintea noastra, in fata icoanelor, ne-am uni cu El.. si am avea atata binecuvantare.. deapt aici trebuie sa ajungem: la UNIREA TAINICA cu El...

Tot ce avem sa Ii spunem Domnului sincer si simplu si sa lasam sa se faca VOIA Lui, nu a noastra! Sa facem numai ce tine de noi, restul STIE Dumnezeu CE are de facut si CUM!

Sa comunicam sincer si staruitor cu Domnul Hristos!
Fii binecuvantata!!
__________________
Reply With Quote