View Single Post
  #10  
Vechi 24.10.2008, 14:14:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
[COLOR=magenta]Doar omul are suflet !!! Suflet prin care ne si inrudim cu Dumnezeu![/COLOR]

Pe cand celelalte vietuitoare au doar "[COLOR=blue]duh de viata"[/COLOR], care e cu totul altceva!

Daca nu sunteti de accord, va rog sa argumentati cu citate din Sfintii Parinti.
poi de ce sa argumentam noi cand dumneata faci afirmatzia ca n-ar fi ashea, deci adu dumneata argumentele din Scripturi shi din Sfintzii Parintzi ca sa-tzi sustzii teoriile... poi duh de viatza e suflet viu, deci ce vrei sa spui? eu vad ca au alta fire, animalele au fire dobitoceasca... shi nu au asemanrea cu Creatorul, nu sunt dupa Chipul Sau fcaute animalele, dar eu am vazut o icoana cu sfintzi propovaduind animalelor shi pasarilor iar pe parintele Arsenie Boca pana shi animalele il ascultau shi ursul... iar daca ne gandim la Heruvimii cu 4 capete, in care 3 erau ca ale animalelor shi abea unul era fatza de om... ce argumente mai vrei? au suflete shi ele, shi sunt chemate shi ele spre sfintzire dar prin oameni, prin ingrijirea lor de catre oameni... ca li s-a dat oamenilor sa le stapaneasca, li s-au dat lor, ca animalele se invatza shi de la oameni shi nu numai de la shefii lor... deci daca animalele fac rele, atunci precis au invatzat de la oameni... sau de la ingerii cei rai....

da dumneata argumente... ca ushor este sa-i cobori la starea de fiintze inferioare... dar multzi oameni sunt mai jos ca animalele ca unele nu pacatuiesc asha ca unii oameni... sau ce crezi ca sufletul lor se pierde, dispare? poi sa nu fie loc shi pentru ele undeva in Imparatzia Lui Dumnezeu, sau crezi ca nu le cere Dumnezeu sangele oamenilor din labile lor daca ucid oamenii? Crezi ca dreptatea Lui Dumnezeu se opreshte la oameni? Fiecare fir de par, fiecare fir de iarba se bucura de dreptatea shi mila Lui Dumnezeu....
Reply With Quote