View Single Post
  #26  
Vechi 02.04.2009, 16:53:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Oameni buni!,mie nu-mi vine sa cred cata inconstienta si naivitate exista in mintea unor oameni,mai ales in vreme de criza cand excrocii si inselatorii.Si aici ma refer in special la camatari si la victimele acestora,victime ce cad cu duiumul in aceste vremuri de criza,insa intotdeauna au existat,excroci si "fraieri".Nu-mi pot da seama cum poate un om sa se pretinda la a imprumuta bani de la camatari,dar mai ales sa gireze cu propriile case pentru o suma,relativ infima.Incredibil!,pentru niste oameni maturi.
Indiferent cat va adanceste viata,nevoile financiare,incercati sa nu v-o adanciti si mai mult apeland la acesti camatari,oameni fara scrupule care,nu doar ca nu intentioneaza sa-si recupereze banii in mod cinstit,ci va terorizeaza,va creste sistematic si nejustificat dobanda,va aduce la exasperare pana la a va seca de nervi,dar si de bani,eventual de propriile case.
Am vazut diferite cazuri la televizor si m-am ingrozit,si nu doar acum in vreme de criza,ci de multi ani incoace se intampla aceasta,camatarii actionand la limita legii,cu o strategie de inselare bine pusa la punct...si cu o lipsa totala de moralitate si omenie.
Au aparut diverse anunturi la mica publicitate in vederea "ajutorului" financiar cu imprumuturi diverse,care mai de care mai dubioase,incercati sa le ignorati,chiar daca unele,aparent sunt legale,ele detin multe dedesupturi care nu va sunt aduse la cunostinta.De preferabil sa nu va puneti cu camatarii sub nici un chip.
Doamne fereste!,eu nu am avut astfel de probleme niciodata,insa ma intristeaza nespus de mult naivitatea unor oameni care se lasa pacaliti astfel,pentru care o aparenta bucurie in gasirea solutiilor financiare,se poate transforma in cosmarul vietii lor.
Dumnezeu sa va ajute in vreme de criza,si oricand,si sa va lumineze sufletul si mintea!
Așa este Ory ! Profitorii și escrocii sunt în floare în perioadele de criză și nu in ultimul rând patronii ce au ajuns peste noapte, mari oameni de afaceri. Dar timpul le va rezolva pe toate ! Astfel de apeluri sunt bine venite , pentru a lumina cât de cât pe cei tentați de astfel de imprumuturi. Cel mai mult mă doare, când văd bătrâni ajunși in stradă, victime ale acestor excroci.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote