View Single Post
  #6  
Vechi 15.10.2008, 18:44:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am citit un articol interesant despre ceea ce am putea numi un timp in care n-a existat nimic si nimeni, n-o sa redau articolul deoarece e prea lung, doar o sa redau exercitiul de imaginatie propus acolo "sa zicem ca avem o sala de sport goala vida lipsita de orice materie, lipsita de lumina de absolut orice...asa ar fi trebuit sa fie si universul intr inceput, nimic, si sa presupunem ca in aceasta sala fara nimic din afara, fara nicio interventie dinafara, se vor forma mingi de tenis, de baschet, de fotbal etc, porti, fileuri, cosuri , trbune, etc! asa-i ca suna ilogic? asa-i ca-ti vine sa razi si sa crezi ca cel ce a propus acest exercitiu e lipsit de logica sau cel putin e subeducat? dar totusi invatam si ni se spune mereu ca asa a fost, undeva candva din nimic a aparut odata cu trecerea timpului ceva si din acel ceva in miliarde de ani ai aparut tu cel care citesti acest mesaj pe un calculator, se poate asa ceva? timpul poate crea ceva din nimic? are timpul vre-o relevanta? nicidecum, o cafea fierbe in 10 min, dar nu timpul o fierbe ci focul, daca lasi cafeaua 10 min pe masa ea nu va fierbe asa ca timpul fara o alta interventie nu poate face nimic, orice teorie despre aparitia universului a pamantului si a omului care se vrea stintifica, logica ,bazata pe argumente si probe, duce in cele din urma la absurd si ilogic, asa ca se ajunge undeva la ceva la cineva, ceva a existat independent, de timp, independent de materie de evolutie de o oarecare randuire ciclica ceva ce prin natura si substanta sa este cu totul altceva decat tot ce este ceea ce noi numim "ceva" de la ultimul atom pana la cele mai mari galaxii, acel ceva sau cineva este ceea ce noi nu putem cuprinde cu mintea noastra pt ca noi ne-am format in acea "sala" si ce este inafara este peste dimensiunea noastra si este imposibil sa intelegem, totusi acel ceva sau cineva n-i s-a descoperit in masura in care il putem intelege , acel ceva sau cineva este ceea ce numim noi Dumnezeu si stim ca este Cineva, este personal si mai stim ca s-a facut pt o perioada de timp asemeni noua, a luat aceasta natura a noastra pt a ni se descoperi mai bine si pentru a ne arata planul Lui si pt a ne spune "nu va temeti, Eu sunt cu voi"
Reply With Quote