View Single Post
  #7  
Vechi 13.05.2012, 14:13:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O mică corecție: nu este doar semifinalist, este chiar marele câștigător.

În fapt, nu este vorba despre nicio implicație supranaturală, paranormală etc.

Este un simplu "stage magician", de gen Blaine, Copperfield sau Houdini.

Pentru cei care consideră că nu există "explicație logică": câteva trucuri din astea știu și eu, învățate în general în serile petrecute pe la cabane, în tinerețe, când băteam munții.

Cu unul dintre ele, am ținut un grup de vreo zece oameni treji până la orele dimineții, pentru că o parte din ei nu descopereau "șmecheria" și se încăpățânau să nu se culce până nu se prind, iar eu mă încăpățânam să nu le dezvălui secretul.

De la coduri simple sau complexe, bazate pe trigonometrie, până la hipnoză, geomagnetism, capacități intelectuale supradezvoltate, specifice autiștilor și numărătorilor de cărți, pe toate au ajuns să le propună ca explicație. Sunt convins că dacă ar fi fost oameni religioși printre ei, măcar unul s-ar fi găsit să mă acuze de vrăjitorie.

Și, în mod invariabil, când descopereau secretul - unii dintre ei, după ore de încercări -, izbucneau în râs, și nu le venea să creadă cât de simplu, de banal și de logic este.
uite tu spui ca e stage magician[vrajitor] si tu descinti ca nu e vrajitorie[magie] definesteti pozitia caci toti stim ca esti catolic.
Reply With Quote