View Single Post
  #6  
Vechi 15.03.2007, 22:22:21
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Am mai avut o altă situație din care mi-am dat seama că părintele era înainte văzător. Era într-o zi de joi în timpul săptămânii. Nimeni din familia noastră nu urcase la Frăsinei. Fata mea a doua (toți cei cinci copii ai mei sunt fete), Irina, intrase în comă. Avea atunci cinci ani. Temperatura ei oscila între 40-41° și nu cobora, îi făcusem cinci antibiotice, dar degeaba. De la piept în jos era neagră și țeapănă, iar de la piept în sus era roșie congestionată. Tot sângele îi urcase în cap. Nu-mi dăduse prin minte să chem salvarea. Mi-am dat seama că moare și m-am dus în camera mea să mă rog pentru ea. La un moment dat, fata m-a strigat îngrozită: „Mamă, vino la mine că au venit diavolii să mă ia". Când să mă ridic să mă duc în camera ei a sunat soneria. I-am spus: „stai mamă că vin acum, dar sună cineva la ușă". Eram acasă numai eu, Irina care era în comă și fata cea mare. Când am deschis, la ușă era părintele Lavrentie, care a intrat în casa și din pragul ușii a spus: „Adă, mă tată, adă fata ca să-i fac rugăciune". Eu nu puteam singură să o iau pentru că era țeapănă și umflată. Am târât-o efectiv din dormitorul ei împreună cu fiica mea cea mare și am adus-o în camera de zi. Am trântit-o cu chiu cu vai pe un recamier și părintele i-a citit două, trei rugăciuni de dezlegare. Nu mi-am dat seama ce anume i-a citit, dar după cele două șam trei rugăciuni fata mea s-a sculat din pat și mi-a zis: „Mamă, mi-e foame". Nu mâncase nimic de câteva zile. Și s-a făcut bine după numai cele câteva rugăciuni ale părintelui. Și atunci mi-am dat seama că părintele știe ce se întâmplă la distanțe de zeci de kilometri prin darul lui Dumnezeu. De fapt, le spunea deseori fetelor mele: „Fiți atente, că eu am binoclu și văd din Frăsinei tot ce faceți voi acolo în Râmnicu Vâlcea".


Reply With Quote