View Single Post
  #5  
Vechi 28.11.2007, 16:38:57
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu voi pune aici rugaciunea cea mai importanta din Paraclisul Maicii Domnului. Este o rugaciune deosebita, facatoare de minuni. bineinteles ca toate rugaciunile sunt bune, insa aceasta la un moment de cumpana m-a ajutat foarte mult :

"Stapana mea preabinecuvantata, folositoarea neamului omenesc, scaparea si mantuirea celor ce alearga la tine ! Stiu cu adevarat ca am gresit mult si te-am maniat pe tine, preamilostiva Doamna, si pe Preabunul Dumnezeu, Care S-a nascut cu trup din tine. Am inainte multe chipuri ale celor care, mai inainte de mine, au maniat buna indurarea Lui : pe vamesi, pe desfranate si pe ceilalti pacatosi, carora pentru pocainta si marturisirea lor, li s-a dat iertare de pacate. deci, punand inaintea sufletului meu cel pacatos acele chipuri, care s-au umilit si uitandu-ma la bogata milostivire a lui Dumnezeu, pe care au primit-o, am indrăznit, si eu, ticalosul, sa alerg cu pocaintă la milostivirea ta cea buna, o , preamilostiva Stapana. Da-mi mana de ajutor si cere de la Fiul Tau, si Dumnezeu, iertarea pacatelor mele celor grele. Cred si marturisesc ca Fiul Tau, pe care L-ai nascut, este cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu. Judecatorul viilor si al mortilor, Care va rasplati fiecaruia dupa faptele lui. Cred, iara, si marturisesc ca esti cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu. Asijderea, esti izvorul milostivirii, mangaierea celor ce plang, cautarea celor pierduti, neincetata si puternica mijlocitoare catre Dansul, mult iubitoare a neamului crestinesc si chezasuirea pocaintei mele. Caci, cu adevarat oamenii n-au alt ajutor si acoperamant, afara de tine, Preamilostiva Doamna. Nimeni din cei ce au nadajduit spre tine nu s-a rusinat si prin tine imblanzind pe Dumnezeu, nimeni nu ramane parasit. Pentru aceasta rog bunatatea ta cea nemasurata, deschide usile milostivirii tale mie, celui ce am ratacit si am cazut in noroiul adancului. Nu te scarbi de mine intinatul. Nu trece cu vederea rugaciunea mea , a pacatosului. Nu ma lasa pe mine, ticalosul, pe care m-a dus la pierzare raul vrajmas. Ci imblanzeste spre mine pe Milostivul Dumnezeu, Care S-a nascut din tine, ca sa-mi ierte pacatele mele cele mari si sa ma izbavească din pierzania mea. Ca si eu, cu toti cei ce au dobandit iertarea, sa cant si sa maresc nemasurata milostivire a lui Dumnezeu , Celui nascut din tine si neinfruntata ta folosinta pentru mine, in viata aceasta si in sfarsitul veacului.

Amin"
Reply With Quote