View Single Post
  #9  
Vechi 24.10.2010, 01:16:43
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu as mai adauga, ceea ce nu am stiut a face de cand am inceput a merge la Biserica, dar m-a povatuit un parinte la spovedanie, ca sa iti procuri o carte de rugaciuni care sa contina pe langa rugaciunile de dimineata si de seara si rugaciuni pentru cei adormiti, la manastirea Crasna am luat o carte de rugaciuni mai completa dar nu foarte, si sa citesti zilnic rugaciunile de dimineata si seara apoi cat de des si cele care-i cuprind pe cei adormiti din familia ta, pe cat este cu putinta in ordinea preotului care te-a botezat, nasi, parinti, alte rude si poate chiar persoane uitate, pentru care nu prea mai are cine sa se roage, dar nu sinucigasi primii sapte ani si eretici, iar la cei vii nu ar fi bine sa treci cunoscuti care traiesc necununati pentru ca se pare ca atunci cand ai da Liturghie pentru acestia, si cel care ii trece si ei vor fi loviti de necazuri...

Daca tatal tau nu prea mergea la Biserica, ai putea sa cauti niste carticele care sa ti se para folositoare sufleteste, cum mie imi par cele de la Manastirea Lainici, ori mai de curand cele de la editura Evanghelismos despre patimi si sa le daruiesti unor persoane care iti par a le fi de folos- este o forma de milostenie sufleteasca pentru cei mai incepatori. Ar putea sa-ti ajute si Maica Domnului daca ai sa cauti sa citesti Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul acoperamantului Maicii domnului la miezul noptii peste 40 de zile cu ce-ti va fi mai de folos, cel mai probabil un duhovnic potrivit dar si altele.

In privinta slujbelor pentru raposati, eu inca nu prea m-am invatat cu ele, desi si mie mi-a murit tatal de mai mult de 12 ani, si as fi curioasa daca nu cumva ar putea fi suficienta o danie pt ctitorie la una sau mai multe manastiri mai sarace si la niste copii orfani ca cei de la Valea Plopului, mai precis parintelui Tanase. Iertati-ma.
Reply With Quote