View Single Post
  #9  
Vechi 26.05.2011, 09:27:19
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De aceea mi se pare o necesitate ca fiecare creștin să primească gratuit o biblie (Noul Testament) gratuit, tâtcuită de Părinții noștri.Bine ar fi să se înființeze un fond în acest scop, în care cred că mulți ar dona.Cunoașterea Evangheliei este, totuși, capitală pentru orice creștin.
Si eu as dori sa vad asa ceva dar este aproape imposibil.O Biblie(fie si doar Noul Testament)in care s-ar insera comentariile Parintilor Bisericii ar ajunge la dimensiuni uriase.Ar fi efectiv carata cu camionul.Am citit aseara pagini intregi de comentarii ale lui Ioan Gura de Aur la un singur verset din Epistola catre Romani.Va inchipuiti ca este imposibil sa le reunesti pe toate intr-o singura carte care sa mai contina si Biblia.

Sau o poti face daca imparti Biblia pe volume si la fiecare volum(sa zicem Volumul I Geneza,Exodul)pui in fata fiecarui capitol o prezentare,un compendiu din Parintii Bisericii si apoi la fiecare verset dai o trimitere in subsol spre lucrarea Parintelui Bisericii care comenteaza acel verset.Urmeaza ca omul sa caute apoi in aceea lucrare.O Biblie(VT+NT)cu toate talcuirile Parintilor Bisericii incluse ar fi o opera de proportii epice,enciclopedice,nici nu stiu cum sa spun.Ar trebui o echipa mare de cercetatori,lingvisti,teologi,istorici ai Bisericii,etc ca sa asambleze totul.Ar dura ani de zile asa ceva dar daca s-ar realiza ar fi ceva de neinchipuit.Nu am auzit niciodata ca cineva sa inceapa macar un asemenea demers.

Sau s-ar putea realiza un fel de mic manual ajutator,unde fiecare credincios sa gaseasca un index la comentariilor patristice pentru fiecare parte a Bibliei ca sa stie unde sa caute exact.Marea majoritate stiu de existenta comentariilor dar nu stiu unde sa le caute iar opera Parintilor Bisericii este vasta,iti trebuie timp si rabdare.
Reply With Quote