View Single Post
  #85  
Vechi 30.03.2011, 18:08:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceea ce stim stim de la sfinti si sinoade, pe care le avem impreuna, in mare parte. Daca sunt si ortodocsi care nu-si cunosc religia nu e un lucru nou, dar asta nu e chiar cel mai grav lucru, daca raman in BO. Acum daca spun ca soarele e patrat am ceva sanse sa mai gasesc cativa sa spuna lucrul asta si daca vorbesc numai cu ei o sa zic ca toti spun ca soarele e patrat. Important e adevarul, nu ce spun cativa sau ce cred. De aceea in primul mileniu in unele momente Patriarhul Constantinopolului era eretic si Papa era ortodox. Credeai adevarul, nu ce spunea patriarhul, desi trebuia sa ramai in Biserica.
Iar in privinta BO aceasta spune astfel: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
Iertare, ca nu ma pot abtine sa nu comentez. Exista adevar si adevar, adica vreau sa spun adevar necesar mantuirii si adevar necesar cunoasterii. Adevarurile necesare mantuirii sunt putine, si ele sunt putine nu pentru ca ar fi neimportant Adevarul, ci pentru ca tot OMUL sa se poata mantui, nu numai CARTURARUL. Dar nu e rau sa stim si adevarul prin care cunoastem cat mai bine pe Dumnezeu, dar pentru el exista timp suficient in Imparatie cand vom sta fata catre fata. Acum, ca sa se inteleaga deosebirea intre un adevar necesar mantuirii si unul necesar cunoasterii, ma folosesc de exemplul cu soarele patrat. Adevarul ca soarele este patrat sau rotund este un adevar necesar cunoasterii. El nu ma "incalzeste" (citeste mantuieste) cu nimic, dar imi da o idee despre soare. Dar Adevarul ca soarele incalzeste este unul necesar "mantuirii" (de raceala, de exemplu) si el trebuie cunoscut fara doar si poate. Problema apare cand noi facem din toate adevarurile cunoscute, adevaruri necesare mantuirii si alcatuim un "chestionar" cu 100 de intrebari pentru 100 de puncte. Si credem ca Dumnezeu bifeaza intr-un carnetel cele "luate" si cele "buctate", ca pentru carnetul de sofer.
Continuati, cu scuzele de rigoare pentru interventie.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote