View Single Post
  #10  
Vechi 06.10.2012, 21:19:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ar fi interesant de stiut cate si chiar care anume legume/fructe se pot asocia in aceiasi farfurie sau la aceiasi masa. Mi se pare ca am auzit un bucatar profesionist zicand ca maxim trei legume pe o farfurie, sau 2 legume si o carne. Dar nu mai stiu daca asta era doar garnitura si nu mai exista si o salata tot din 2, maxim 3 legume. Nu se puneau la socoteala ierburile aromatice, verdeata, condimentele... (uite ca nu stiu daca ceapa si usturoiul sunt ingrediente de baza sau doar de aroma). Ceea ce am constatat pe propria piele e ca nu e foarte bine intotdeauna sa asociem la aceiasi masa o ciorba facuta din 6-7 legume diferite, cu o tocana cam tot din aceleasi 7-8 si o salata din vreo 3-4 dar crude; adica, cam tot ce se gaseste in frigider, in gradina sau in piata la vremea respectiva... Daca vreti o varianta vegetala pentru "pomana porcului". Cu toate ca aceia, consumata la vremea ei (adica de 2-3 ori pe an), o asociere de carne mai grasa cu carnuri mai slabe sau organe, nu e tocmai rea...
Cat despre asocierea proteinelor cu carbohidratii, dintotdeauna a fost ok, acum nu mai e. Sunt de acord, dar ce ne facem ca nimic nu e 100% carbohidrat sau 100% proteina. Laptele unde il incadram? Si cu ce il putem asocia? Painea? Fasolea uscata, e leguma sau proteina? Banana e fruct sau e carbohidrat? Fulgii de cereale, sunt ei sursa de fibre, dar cu siguranta au si carbohidrati, cu ce-i mancam, cu lapte sau cu suc de fructe?
Alimentele de origine animala, nu se asociaza la aceiasi masa sau in aceiasi zi?
Reply With Quote