View Single Post
  #116  
Vechi 23.04.2013, 19:55:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apogeul ateismului am putea considera ca e preioada comunista? Nici nazismul nu e cu totul strain, s-au folosit idei propagate de teoria evolutionista, in voga in acele timpuri.
Reamintesc, Revolutia franceza nu a avut vreo legatura cu Biserica Ortodoxa, era vorba acolo de catolicism si protestantism (adica niste invataturi gresite).

Legatura este ca tu ai afirmat ca abia in tipurile moderne, dupa departarea de religie, s-a putut vorbi de "despre toleranță, știință, învățământ, libertate individuală." Adica un progres continuu de la iluminism incoace. Iar eu ti-a aratat ca de fapt nu a fost deloc asa, mai erau si inainte conflicte si razboaie, dar ce s-a intamplat in perioada moderna a semanat mai mult cu un fel de satanism (Comunismul, nazismul, razboaiele, etc.).

Asta e o scuza comoda, dar progresul invocat ar trebui macar sa asigure hrana oamenilor. Inainte macar aveau ce sa manace. Pe de alta parte trebuie sa observi ca tarile cu populatie mai multa nu au neaparat un nivel de trai scazut, dimpotriva (adica SUA, Japonia, tarile din Europa, etc.) Iar cele cu putini locuitori nu sunt si bogate.
comunismul nu a fost un sistem bazat pe ateism, chiar dacă a fost ateu.
iar nazismul nu a fost un sistem ateu.
îmi tot spuneți că BO nu are lagatura cu inchizitia, cruciadele, etc.
dar care este legătură dintre Revoluția franceză, comunism, Stalin și ateismul modern?

nu am spus că a fost un progres continuu.
am spus că după ce Bisericile au început să piardă din puterea politică, s-a putut vorbi cu adevărat de știința, toleranță, etc.

când aveau ce să mănânce?
legătura dintre bogăție și populație s-ar putea să nu fie cea enunțată de tine.
uita-te la Brazilia.
Reply With Quote