View Single Post
  #4  
Vechi 16.02.2010, 15:23:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici eu n-am inteles postul la produse lactate si oua.
La carne am inteles.
Explicatia data de cineva mai sus cu efectele consumului de produse animale nu prea sta in picioare. Nu cred ca lactatele si ouale produc asa efecte.
Si as spune ca din p.d.v. ecologic assiris are dreptate ca se pierd/arunca lapte si oua si este pacat. Bine ele se pota da spre hrana tot animalelor, dar nu mi se pare normal.
Am oarece dubii si la miere. Fiindca explicatia de mai sus ar fi valabila atunci si pentru lapte: Tot din ierburi provine pana la urma.
Albinele sunt si ele tot animale, pentru ca instectele fac si ele parte din regnul animal.
Si totusi mierea este considerata de post, iar laptele nu. De ce oare?
Fructele de mare sunt animale.
Singura exceptie o face pestele, dar asta din motive biblice (inmultirea lui).

Cred ca postul acesta aspru are doua explicatii:
1. infranare de la anumite alimente
Se considera painea, fructele si legumele ca fiind alimente indispensabile omului, iar restul...lux. Cam exagerat, dar, ma rog.
N-am inteles postul la ulei (in manastiri), dar se spune ca din cauza ca ar face mancarea mai gustoasa. Atunci ar trebui sa nu mai punem nici sare, piper, mustar, zahar, etc.
2. Cred ca este o preluare a alimentatiei oamenilor (inclusiv Iisus si apostolii sai) in vremurile stravechi, in regiunea Israelului. Ei asta mancau, din cauza ca altceva nu aveau si din morive de clima f.calda. Ei practic nu posteau, ci asta era hrana lor obisnuita.
La noi s-a preluat ca fiind post.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote