View Single Post
  #8  
Vechi 13.02.2009, 22:41:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 6 ( Un psalm al lui David )

Nu ma bate, Doamne Sfinte, in mânia Ta cea mare, / In urgia Ta, Parinte, nu-mi aduce azi mustrare ! / Mila ai de mine, Doamne, vindeca a mele oase, / Care tremura acuma, slabe si neputincioase ! / Sufletul in mine, Doamne, tulburat e astazi foarte. . . / Tu, cu mila Ta, Stapâne, până când vei sta departe ? / Doamne-ntoarce-Te la mine, - mila Ta sa ma incapa ; / Pentru mila Ta, de moarte sufletul meu azi il scapa. / Căci de Tine amintire nu mai e-ntr-al mortii vad : / Cine poate sa-Ti aduca, Doamne, laude in iad ? / Istovit sunt de suspine. . .Noptile, mereu imi scald / Asternutul si-ntreg patul, Doamne Sfinte, cu plâns cald ! / Peste ochi-mi au pus ceața intristare si necazul, / Iar vrajmasii-mi fară număr, mi-au imătrânit obrazul ! / Depărtati-va de mine toti, voi făcători de rele, / Fiindca Domnul auzit-a glasul plângerilor mele ! / Auzitu-mi-a suspinul, tânguirea de cuvinte / Si-a primit, Prea milostivul, rugaciunea mea fierbinte ! / Tremure acum vrajmașii, când aude-ma Preasfântul / Si-ntr-o clipa ei sa fie pleava care-o sufla vântul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote