View Single Post
  #6  
Vechi 27.05.2012, 14:55:41
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

In primul rand vreau sa va multumesc ca mi-ati raspuns punctual si ca nu ati lasat ceva netratat.

Legat de ce ati scris aici despre modul de impartasire la catolici:
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
chiar și după o oră, potrivit canoanelor în vigoare începând din anii 50. Până atunci, între anii 30 și anii 50, a fost activ canonul care prevedea un timp minim de 3 ore. Anterior anului 30 a fost activ, timp de sute de ani, un canon care prevedea că nu trebuie să mănânci nimic în ziua în care te împărtășești.
Anterior anului 30, timp de sute de ani=inteleg in perioada vechiului testament. Dar totusi, pt ce ar fi avut nevoie de impartasanie caci acest lucru s-a introdus, din cate stiu eu, de la Joia mare, cand Iisus Hristos a luat cina cu apostolii, si le-a spus sa faca aceasta spre pomenirea Lui (Scrie in evangheliile din Biblie). Inainte de acest moment nu cred ca exista impartasania.

De unde stiti ca intre anii 30 si 50 se prevedea un minim de 3 ore? Unde ati citit? La fel si ca dupa anii 50 s-a introdus canonul care sa prevada ca omul se poate impartasi si dupa o ora? Imi puteti cita din sursa, canoane?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fals. Miercurea și vinerea sunt zile de post (dacă nu e harți). La romano-catolici, numai vinerea. Definirea zilelor de post nu are legătură cu doctrina catolică, ci cu disciplina Bisericii, fiind la latitudinea Sf Sinod al Bisericii Unite și a preafericitului Lucian. La data la care textul a fost scris, numai vinerea era zi de post. (Re)includerea miercurii datează de puțini ani, de când Sf Sinod a constatat că este nevoie de mai multă penitență.
Deci, la greco-catolici se tine post si miercuri si vineri (miercurea introducandu-se de curand) in timp ce la romano-catolici se tine doar vineri (nu stiu daca asa au facut din 1054 de cand se spune ca s-a produs ruptura oficiala fata de Biserica Primara, sau daca la inceput s-au tinut ambele zile si apoi doar vinerea- poate stiti tot Dvs sa-mi spuneti).

La ce v-ati referit cand ati spus:"Sf Sinod al Bisericii Unite" ? E un mod de organizare in Biserica Catolica (Unite=se refera si la greco si la romano catolici)? Si a preafericitului Lucian? Exista exprimarea aceasta si in randul catolicilor, sau doar pt cei ortodocsi?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum am spus, materia postului este disciplinară și nu dogmatică. Un canon în materie de disciplină se poate modifica oricând autoritatea competentă a Bisericii Particulare (Sf Sinod, în acest caz) consideră că este spre binele credincioșilor.
In ce fel poate sinodul sa ia decizii din moment ce il de cap pe Papa? Adica daca Papa are puterea de a lua decizia, el avand majoritatea voturilor ca sa zic asa, Sf Sinod ar fi mai degraba un fel de consilieri ai Papei, nu?
Reply With Quote