View Single Post
  #10  
Vechi 09.11.2009, 14:54:43
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Mama cu cei patru copii

Satul Digheliotica se află la o oră de mers de Marea Egee. Este mai degrabă un cătun cu 20-25 de case țărănești rasfirate. Într-una din aceste case locuia Gheorghia Apostolopoulos cu bărbatul ei Kostas și cu cei patru copilași ai lor. Fiind o bună gospodină, se trezea dis-de-dimineață ca să pună casa în ordine, să-și trezească apoi copilașii și să-i îngrijească. După aceea îngenunchea în fața icoanelor împreună cu Olga, Evanghelița, cu băiețelul și cu fetița cea mică în brațe. Și astfel își făceau cu toții rugăciunea de dimineață. După rugăciune, mama își lua copilașii lîngă ea, îi privea în ochi cu dragoste și picura in suflețelele lor credința și dragostea pentru Tatăl Ceresc și pentru Sfinții Lui. Celei mai mici îi vorbea într-o limbă pe care numai mamele știu să o grăiască și luând cu degetele ei blînde mînuța plinuța a fetiței, o învăța să-și facă cruce.
– Strînge așa degețelele, păpușica mea... Întîi duci mîna la frunte, apoi jos pe burtică, sus la dreapta și la stînga. Așa, bravo, fetița mea!
Le dădea apoi să mănînce, îi săruta și ieșea să meargă să-și ajute bărbatul care muncea de cu noapte la cîmp. La amiază se întorcea acasă sa-și vadă copiii, să le pună din nou să mănînce și iarăși se ducea la cîmp pînă cobora soarele și începea să se întunece. Întorcînde-se, trecea pe la bisericuța satului, unde aprindea candelele și se ruga, aducînd mulțumire lui Dumnezeu. Gheorghia era o femeie săracă, însă, în căsuța ei, ea era fericită. Slavă Domnului pentru toate!
Dar o boală cruntă ce a venit pe neașteptate i-a făcut fericirea mii de fărîme. I-a apărut, ca din senin, o tumoare, iar durerile nu-i dădeau pic de liniște.
S-a dus în Eghio la doctor. Acesta însă, înțelegînd cît de gravă era boala, i-a spus să meargă la Atena, la doctorii cei mari. Inima bietei femei s-a frînt. Copilașilor le-a spus că are să meargă cu treburi la Atena. I-a luat din nou și i-a așezat în fața icoanelor. Celei mai mici i-a spus să-și facă semnul sfînt al Crucii iar pe cei mai mari i-a îndemnat să se roage, fiecare așa cum a fost învățat. I-a sărutat apoi pe rînd și a plecat cu ochii în lacrimi spre Spitalul Bombola din Atena. Acolo i-au făcut tot felul de analize. Doctorul din Eghio nu se înșelase... A fost operată o data și apoi operată din nou. Au trimis-o la alt spital. În cele din urmă medicii i-au chemat bărbatul și pe un văr de-al ei, ce se îngrijea și el de bolnavă, și le-au spus direct:
– Are o formă extrem de gravă de cancer. Luați-o, ca să moară acasă.
Și așa s-a întors biata Gheorghia la căsuța ei. Zăcea acum în pat pe jumătate moartă. Nu-i trebuia nici mîncare, nici nimic. Dar chipul ei palid încă mai era luminat de o rază de nădejde. Copilașii îi stăteau tot timpul aproape, iar ea le spunea mereu cu voce stinsă:
– Hai să ne rugăm. Așa, păpușica mea, du mînuța la frunte...
Și copilașii îngenuncheau în jurul ei, își îndreptau ochișorii spre icoane și se rugau.
– Doamne Iisuse, fă-o bine pe mama noastră.
Dar ea se simțea din ce în ce mai rău. Trupul i se umpluse de umflături, iar gîtul i se strângea pe zi ce trecea. Abia i se mai auzea vocea.
– Rugăciune, copilașii mei, rugăciune... reușea cu greutate să rostească, dar raza de nădejde nu i se stingea de pe față.
Era o seară de noiembrie. Vîntul intra în odaie, făcînd flacăra candelei să tremure, gata să se stingă ca și viața ei...
– Ru-gă-ciu-ne... mai rosti o dată stins, de aproape nu se auzi, după care adormi.
Copiii însă nu încetau să se roage, aplecați asupra trupului mamei lor.
– Dă Doamne să nu moară măicuța. Ce-o să se aleagă de noi? Măicuța noastră...
Nu peste mult timp, Gheorghia a deschis ochii. De această dată erau doi ochi fericiți și plini de viață.
– L-am văzut! rosti ea fără nici o greutate, ca atunci cînd era sănătoasă. L-am văzut pe Sfîntul Nectarie, care mi-a spus că m-am făcut bine!
– Și eu l-am văzut, mamă, pe Sfîntul din icoană! spuse Evghenia.
– Kostas, Kostas! strigă către bărbatul ei. M-am făcut bine.
– Ba mie-mi pare că nu te-ai făcut bine deloc, îi răspunse el din patul unde se odihnea.
– M-am făcut bine, Kostas. Mi-e foame!
Acesta se scula anevoie din pat și iși privi cu mirare nevasta. Nu mai avea umflaturile carnoase de pe față, ochii îi străluceau și vorbea fără nici o greutate. Femeia se ridică atunci din pat, spunînd:
– Doamne, m-am făcut bine. Slăvit să fie numele Tău!
A doua zi de dimineață, Gheorghia s-a plimbat timp de o oră, pînă la Eghio unde era doctorul ei. Acesta, cum a văzut-o, a rămas inmarmurit de mirare. Nu-și putea crede ochilor
– Te-ai făcut bine, Gheorghie, mergi acasă sănătoasă!
Au trecut trei ani din acea zi mare, și de atunci și pînă astăzi Gheorghia Apostolopoulos trăiește și împărățește în casa ei, înconjurată de copilași, și în fiecare seară aprinde candelele bisericuței din sătuc, cântându-i Domnului imnuri de slavă
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote