Subiect: AVORTUL
View Single Post
  #93  
Vechi 06.12.2007, 11:12:39
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Noesis
nu stiu daca acele canoane mai au rostul.
Noesis cand vei ajunge la inaltimea duhovniceasca a celor ce au scris canoanele sa cutezi ati exprima parerea, despre "rostul" canoanelor! Nu imi voi cere "cuvenita" iertare pentru ca aici nu pot fi de acord cu tine sub nici o forma!!:angry: Razboieste-te cu Sfantul Vasile cel Mare..daca cutezi...apoi schimba canoanele dupa placul tau! Am mai citit postari de genul ca era asa acum 2000 de ani!! Hristos este acelasi NOI ne-am schimbat!:angry::angry:
Jenica nu mi-o lua in nume de rau, nu am vrut sa jignesc pe nimeni si nici nu vreau sa ma razboiesc cu nimeni, in special nu cu un sfant. :D

Ideea ese alta. Si cred ca ai sa sari in sus din nou. Sfantul Vasile cel Mare sau alti sfinti parinti, cat au fost ei de induhovniciti, nu erau si atotstiutori. NU aveau de unde sa stie cauza avortului spontan de exemplu. De asta ni se pare noua acum, ca canoanele e care le-a dat sunt cam aspre in special daca femeia chiar nu a facut nimic rau si poate chiar isi dorea copilul. Pe langa ca trece prin trauma si durerea unui avort, este si canonisita.

Canoanele nu le schimb eu, le schimba altii. La drept vorbind cati dintre preotii de azi canonisesc dupa canoanele Sfantului Vasile cel Mare. Nu multi. Intr-adevar, Hristos este acelasi si acum si acum doua mii de ani, dar timpurile s-au schimbat si nu mai pot fi date inapoi. Asta nu inseamna ca trebuie sa ne gasim noi scuze in asta, ci ca acum oamenii au alte ispite de intampunat decat cei de acum sute de ani. Ceea ce inseamna ca Sfanta Biserica, care nu este moarta si inerta, ci vie si lucratoare trebuie sa se asigure ca ii ajuta pe oamenii de azi cu pacatele si ispitele lor cu medicamente care sa ii ajute acum, si nu cu medicamente expirate (scuze de metafora). In ziua de azi daca indepartezi pe cineva de la Sfanta Impartasanie 7 ani e apropae sigur ca il pierzi. Si cum Hristos vrea indreptarea si nu moartea pacatosilor...
In fine, cine are de inteles sa inteleaga.
Reply With Quote