View Single Post
  #13  
Vechi 03.04.2009, 19:23:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Nicolae D.Necula profesor de Liturgică ne dă un răspuns :

Credincioșii mai zeloși citesc psalmi și acatiste despre care ne întrabă adeseori cu să le citească. Imi zic :"Cum se citește Psaltirea ? Să imi dați binecuvântare !" , iar eu le răspund : "Nu este nevoie să iei binecuvântare". Psaltirea face parte din Sfânta Scriptură, o putem citi oricând ; este și carte de cult din care ne alegem câte catisme putem, în funcție de evlavia pe care o avem, nefiind un număr precis de psalmi sau catisme. Unii își încearcă programul de rugăciune cu citirea, aproape cu regularitate , a două, trei catisme sau cu acatiste, ale unor sfinți. Mă întreabă : " Ce acatist să citesc ?" ; " Citeste-l pe cel care este inchinat sfântului din ziua sau perioada respectivă sau pe cel care crezi că se potrivește stării sufletești ! " Acatistele au și ele un oarecare specific, spre lauda unui sfânt. Orice acatist care este inscris în cartea de rugăciuni se poate citi, nu neapărat cu preferințe speciale, ținând cont că rugăciunea nu ți-o indeplinește sfântul respectiv, ci el mijlocește ca Hristos să ne asculte rugăciunea. Sfântul ne pregătește calea, iar Hristos Domnul ne ajută. Dacă noi acordăm o importanță prea mare sfinților și credem că ei ne rezolvă problemele, greșim din punct de vedere dogmatic, fiindcă sfinții nu sunt decât rugători. Citește acatistele pe rând, nu cu preferință. Dacă ți-ai luat un sfânt pe care îl simți că ți-e protector, te ajută, îi porți numele, citește-i acatistul, roagă-te pentru rugăciunile lui.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote